2013. április. 21. 15:25 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 21. 15:26 Világ

"Szabadnapot" vett ki a brit uralkodó 87. születésnapjára

Szinte sose fordul elő, hogy a királynő szabadnapot vegyen ki. Erzsébet királynő családi körben ünnepelt, hivatalosan majd csak júniusban ülik meg a születésnapját.

Családi körben, windsori rezidenciáján ünnepelte 87. születésnapját vasárnap a brit uralkodó, aki ez alkalomból - rendkívül ritka módon - engedélyezett magának egy "szabadnapot".

Amikor II. Erzsébet királynő - Erzsébet Alexandra Mária hercegnőként - 1926. április 21-én világra jött, még senki nem gondolhatta, hogy az újszülött személyében Nagy-Britannia jövendő uralkodóját kell tisztelni.

A királynő ugyanis - akinek születésnapját egyébként "hivatalosan", az évszázados hagyománynak megfelelően majd csak a júniusi színpompás katonai tiszteletadással ünnepli meg az ország - kizárólag néhai nagybátyja, VIII. Eduárd "jóvoltából" ülhet immár 61 éve a brit trónon. Eduárd ugyanis a korona helyett egy elvált amerikai hölgy, Wallis Simpson kegyeit részesítette előnyben, és 1936. december 11-én, nem egészen egy évnyi uralkodás után távozott a királyság éléről, átadva helyét öccsének, a későbbi VI. György királynak, Erzsébet édesapjának.

II. Erzsébet királynő nem csupán a nyugati világ legidősebb és leghosszabb ideje regnáló uralkodója, de az európai történelem legrégebbi monarchiájának, sőt - a pápaságot nem számítva - a legrégebben létező európai intézménynek az élén is áll.

A brit uralkodó az összesen 54 tagállamot számláló, zömmel az egykori brit gyarmatokból álló, önkéntes szerveződésű Nemzetközösség tagállamai közül - az Egyesült Királyság mellett - tizenötnek ma is az alkotmányosan elismert államfője, köztük olyan parányoknak, mint Tuvalu, és olyan földrésznyi országoknak, mint Kanada és Ausztrália.

A királynő ugyanakkor - korához képest rendkívüli munkabírásának köszönhetően - egyéb rekordokkal is büszkélkedhet.

A vasárnapi születésnap alkalmából frissen összeállított statisztika szerint ugyanis II. Erzsébet 1984 januárja és 2012 vége között összesen 14 ezer 429 hivatalos hazai és külföldi eseményen vett részt uralkodói minőségében, ami a lista összeállítói szerint abszolút rekord a világ államfőinek mezőnyében.

A statisztikát a The Daily Telegraph című patinás brit konzervatív napilap által naponta közölt udvari beszámoló, a Court Circular alapján, a Daybee online eseménykalauz megbízásából állította össze Tim O'Donovan nyugalmazott biztosítási ügynök. O'Donovan azért csak 1984-ig ment vissza, mert attól az évtől tartalmazza a Court Circular az uralkodó hivatalos külföldi programjait is, de a statisztika összeállítójának becslése szerint a királynő hivatalos megjelenéseinek teljes száma a trónra lépés óta eltelt több mint hat évtizedben meghaladhatta a 30 ezret.

II. Erzsébet királynő a kimutatás szerint eddig 261 hivatalos külföldi utazást tett. Legkedveltebb úticélja Kanada, ahol 22-szer járt; ausztrál és új-zélandi alattvalói eddig összesen 16, illetve tíz alkalommal üdvözölhették személyesen.

Jóllehet az idős uralkodó most már kevesebb külföldi utazásra szánja el magát, ez azonban korántsem jelenti azt, hogy hazai hivatalos programjainak számát is csökkentené, sőt inkább ellenkező folyamat figyelhető meg. Tavaly, a trónra lépésének 60. évfordulóját ünneplő, eseményekben dús gyémántjubileumi évben II. Erzsébet 425 rendezvényen jelent meg az egy évvel korábbi 370 program után.

A statisztikát készíttető Daybees alapítója, Gary Morris a The Sunday Telegraphnak kijelentette: ez a munkatempó még a királynő korának felénél járók zömét is kimerítené, így az uralkodó mindenképpen megérdemelt egy szabadnapot vasárnapi születésnapjára.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?