2013. április. 18. 19:06 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 18. 19:05 Világ

Magyarok is részt vesznek egy boszniai hadgyakorlatban

Az EUFOR-misszió új - tartalék erőkkel kibővített - haderőstruktúrájának alkalmazását gyakorolják magyar, brit, osztrák, török, valamint a helyi erők Bosznia-Hercegovinában. Ezt Szpisják József dandártábornok, az EUFOR törzsfőnöke közölte csütörtökön.

A Quick Response 2013 elnevezésű, kéthetes nemzetközi gyakorlatra a Magyar Honvédség EUFOR-kontingensének Közepes Készenlétű Tartalék Százada - a nemzeti támogató elemmel megerősítve - összesen 117 katonával érkezett hétfőn Szarajevóba.

Az első héten a katonák feladata a Bosznia-Hercegovinán kívül állomásozó tartalék századok aktiválása, telepítése és integrálása. A gyakorlat második fázisában a boszniai fegyveres erőkkel együttműködve általános békefenntartói feladatokat gyakorolnak Kalinovik és Pazaric helyőrségekben.

Szpisják József, a gyakorlat igazgatója kiemelte: Magyarország boszniai részvétele a balkáni stabilitás, a magyar kül- és biztonságpolitika szempontjából rendkívül fontos. A Magyar Honvédség 2004 óta vesz az Európai Unió EUFOR ALTHEA műveletében. Ennek keretében jelenleg 19-en egyéni beosztásban, valamint 26-an a magyar kontingens részeként teljesítenek szolgálatot Bosznia-Hercegovinában.

Tavaly szeptember óta a kontingens állományának nagy része tartalékként Magyarországon látja el készenléti szolgálatát. Az új haderőstruktúrában a váltási rendnek megfelelően a magyar kontingens 2013 nyarán települ ki Bosznia-Hercegovinába, hogy onnan lássa el a misszióban betöltött feladatát.

Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2025. február. 26. 19:30

Jesse Eisenberg a HVG-nek: Imádom a Saul fiát, ez minden idők legjobb holokausztfilmje

Antiszemita megjegyzésekkel nap mint nap találkozik a neten, árulta el a hollywoodi sztár, akit új filmjéről, a Rokonszenvedésről kérdeztünk. Eisenberg írója, rendezője és főszereplője a több Oscarra jelölt filmnek, amelyben két amerikai unokatestvér indul holokauszttúrára Lengyelországban. Musk félelemkeltő kijelentéséről, Szabó István napfényes klasszikusáról, egy gyermekkori traumáról és a Saul fiáról is beszélgettünk.