Világ 2013. április. 17. 09:02

Még nem dobják le hazánkra az uniós atombombát

A magyarországi alkotmányos helyzetről tartott egyórás vitát szerda reggel az Európai Parlament. Szóba került, hogy jó-e a kétharmad, alkalmazzák-e Magyarországgal szemben az atombombaként aposztrofált hetes cikkelyt. Viviane Reding szerint ez a vita még csak egy bevezető volt, az igazi megmérettetés a júniusi elemzések elkészülte után várható.

Most érkezett

Az Európai Unió Tanácsa még nem vitatta meg az alkotmánymódosítással kapcsolatos kérdést – ismételte meg Creighton. Mint mondta, a soros elnökség támogatja a bizottság álláspontját.

Ezzel vége a vitának.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Reding szerint ez a vita egy bevezető volt, a júniusi jelentések fontosak, de a szerződésszegési eljárások lehetőségét napirenden tartja a bizottság.

Viviane Reding a vita végén újra felszólalt. Mint mondta, a bizottság várja a Velencei Bizottság és az Európai Tanács jelentéseit. Szerinte a demokráciában a tagállamnak kell eldöntenie, kell-e alkotmányos reform, de azt az uniós jogok figyelembevételével teheti meg.

A hetes cikkelyt ő is atombombának nevezte, és kétszer is meggondolják, hogy alkalmazzák-e. Mint mondta, sok külügyminiszter aláírta azt a levelet, amelyben azt kérik, más eszközöket is találjanak ki, amit ilyen esetekben alkalmazhatnának.

Morvai Krisztina, a Jobbik képviselője Viviane Reding jogi végzettségét hiányolta. Mint mondta, ki menne el egy olyan orvoshoz, akinek nincs orvosi végzettsége. Szerinte lehet emiatt félreértik az egészet.

Felhozta azt is, hogy az unió folyton változtatja a szabályokat, "ne oktassanak ki bennünket" –közölte.

Vergiat, az Egyesült Baloldal nevében azt hozta fel, hogy a magyar kormány azzal védekezik, hogy Magyarország egy baloldali összeesküvés áldozata. Felvetette, hogy az alaptörvény ilyen sok módosítása nem azt jelenti-e, hogy az eredetit rossz körülmények között alkották meg.

Hosszan foglalkozott az Alkotmánybíróság jogköreinek korlátozásával.

Bokros Lajos szerint a magyar kormány nem osztja az uniós értékeket. "A Fidesz-rezsim tekintélyuralmi rendszert épít, ebbe a sorba illeszkedik az alaptörvény negyedik módosítása is", amit a legsúlyosabbnak nevezett.

Rebecca Harms a zöldek képviseletében szólalt fel, és azt mondta, a bizottság tehetetlenségét mutatja, hogy az eddigi uniós intézkedések nem jártak eredménnyel Magyarországgal szemben. Azt mondta, hogy már azzal beállt a jogsértés Magyarországon, hogy megváltoztatták a médiatörvényt és befolyásolják a közmédiát. Azt mondta, hogy a hetes cikkely, a szavazati jog megvonása olyan atombomba, amely ebben az esetben nem alkalmazható.

A liberális Verhofstadt nem érti, hogy miért fajult a magyar alaptörvény kérdése a jobb és a baloldal vitájává. Mint mondta, szerinte diszkriminatív, hogy alkotmányba foglalják, csak heteroszexuálisok alkothatnak családot, szabályozzák az egyházak jogállását, ami a vallásszabadságot korlátozza, mint ahogy a röghöz kötéssel a diákok mobilitását is korlátozzák.

Verhofstadt felhozta a 7-es cikkely alkalmazását is, kérte indítsanak eljárást Magyarország ellen.

Hirdetés