2013. április. 10. 07:10 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 10. 08:58 Világ

AI: még mindig Kínában végzik ki a legtöbb embert

Világszerte kevesebb halálbüntetést szabtak ki tavaly az előző évhez képest, a végrehajtott halálos ítéleteké azonban nőtt – derül ki az Amnesty International szerdán kiadott éves világjelentésből.

A világ legnagyobb emberi jogi szervezete hosszú évek óta küzd a halálbüntetés teljes eltörléséért. Az összesen 68 oldalas idei összefoglalójukban kimutatták, hogy 2012-ben már csak 21 országban hajtottak végre ténylegesen halálos ítéleteket.

Bírósági ítéletek alapján tavaly legalább 682 embert végeztek ki a 2011-ben feljegyzett 680 után, de 2012-ben 1722 embert ítéltek halálra az egy évvel korábbi 1923 után, és 63-ról 58-ra csökkent azoknak az országoknak a száma, amelyekben a bíróságok új halálos ítéleteket hoztak.

A dokumentált kivégzések háromnegyedét mindössze három országban, Iránban, Irakban és Szaúd-Arábiában hajtották végre.

Az Egyesült Államok továbbra is az amerikai földrész egyetlen országa, amelyben még mindig alkalmazzák a halálbüntetést, tavaly viszont már csak kilenc szövetségi állam élt ezzel a büntetési formával az egy évvel korábbi 11 helyett. Connecticut lett a 17. olyan szövetségi állam, amelyben hivatalosan el is törölték a halálbüntetést – írják az Amnesty International elemzésében.

A szervezet kiemeli, hogy az ENSZ 193 tagállama közül tavaly már 174-ben nem hajtottak végre halálos ítéleteket.

A jelentés ugyanakkor hangsúlyozza azt is, hogy a világ nyolc vezető ipari hatalma alkotta országcsoport (G8) tagjai közül kettő, az Egyesült Államok és Japán változatlanul alkalmazta 2012-ben is a halálbüntetést.

Az Amnesty International szakértői visszalépésként értékelték, hogy Japán, India és Pakisztán hosszú szünet után ismét halálos ítéleteket hajtott végre tavaly.

Az AI a szerdán ismertetett világjelentésben közölte, hogy a tavaly végrehajtott halálos ítéletek általuk dokumentált száma nem tartalmazza a Kínában kivégzettekét, amely a szervezet szerint "több ezer" lehetett.

Az Amnesty International felidézte, hogy már 2009-ben beszüntette a becslések közlését a Kínában végrehajtott halálos ítéletek számáról, mert a kínai hatóságok ezt az adatot továbbra is államtitokként kezelik.

A kivégzettek számát tekintve a második helyen Irán állt, ahol az Amnesty International adatai szerint 2012-ben legalább 314 halálos ítéletet hajtottak végre. A legtöbb kivégzést végrehajtó öt ország mezőnyében ezután Irak (legalább 129), Szaúd-Arábia (legalább 79) és az Egyesült Államok (43) következik.

Az Amnesty International szerint Európában egyedül Fehéroroszország alkalmazta még tavaly is a halálbüntetést – a szervezet úgy tudja, hogy ebben az országban legalább három embert végeztek ki. 

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.