2013. április. 03. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 03. 14:15 Világ

Nem került bányavíz a Láposba és a Szamosba

Nem szennyezte a folyókat a romániai Láposbánya térségében keddre virradóra kiömlött bányavíz - közölte szerdai közleményében a Máramaros megyei katasztrófavédelmi bizottság.

A közlemény szerint a bányavíz kiömlése után vett vízminták elemzése kimutatta: a Vörös-patakból és a Láposbánya-patakából vett víz károsanyag-tartalma a környék vizeire jellemző paraméterek közé esik. E patakokon keresztül jutott a bányavíz a Lápos és a Szamos folyókba, de azokban "a víz minősége megmaradt a magas vízállásra jellemző megszokott sajátos értékek között" - áll a katasztrófavédelmi bizottság közleményében.

Az Agerpres hírügynökség kedden még azt közölte, hogy a Campurele bánya bezárt tárnáiból jelentős mennyiségű bányavíz jutott a Lápos folyóba a Láposbánya patakán keresztül. A híradás szerint haltetemeket nem észleltek a vizekben, de a hatóságok mintát vettek a Láposból és a Szamosból, hogy ellenőrizzék, történt-e környezetkárosodás, a bányavíz összetétele egyelőre nem ismert.

A bányavíz kiáramlását hétfőn este jelentették a sürgősségi hívószámon. Az elhagyott színesfémbánya elárasztott és beomlott tárnáiból másodpercenként 1,5 köbméteres hozammal ömlött a víz az éjszaka folyamán. A vízömlés azonban kedden reggelre megszűnt. 

A helyszínre vonult hatóságoknak kotrógéppel kellett védőgátat vonniuk a Campurele víztisztító-állomás köré. Ennek az állomásnak normális körülmények között az lenne a feladata, hogy ne engedje a bányavizet közvetlenül bejutni a patakokba, folyókba, de az éjszaka folyamán kiáramlott nagy mennyiségű vizet az állomás nem tudta szűrni. A víz az állomást is veszélyeztette. 

A vízkiömlés a Nagybánya melletti Láposbánya (Baita) térségében történt. A településen átfolyó patak mintegy tíz kilométerrel alább a Lápos folyóba, a Lápos pedig mintegy három kilométerrel lejjebb a Szamosba ömlik.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.