2013. április. 01. 22:05 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 01. 21:56 Világ

Kivégeztek egy újabb al-Kaida vezért

Kivégezték hétfőn Irakban az al-Kaida terrorszervezet négy tagját, köztük a szervezet bagdadi hálózatának volt vezetőjét. Így idén már 22 emberen hajtották végre a halálos ítéletet, holott a nemzetközi közösség a kivégzések beszüntetését követeli.

Az iraki igazságügyi minisztérium hétfői közleményében bejelentette, hogy a négy embert - akik ellen az a vád, hogy "bűncselekményeket" követtek el az iraki nép ellen - akasztással végezték ki. Egyikük Manaf Abdel Rahim al-Ravi, az al -Kaida bagdadi hálózatának egykori vezetője. Az 1975-ben Moszkvában született Ravi állítólag maga irányította az iraki külügyminisztérium és pénzügyminisztérium ellen elkövetett robbantásos merényleteket, amelyekben 106 ember vesztette életét, és mintegy hatszázan megsebesültek.

Az AFP információi szerint a közel-keleti országban az év eleje óta 22 embert végeztek ki, akiket terrorcselekmények elkövetésének vádjával ítéltek halálra. Tavaly összesen 129 emberen hajtottak végre halálos ítéletet.

Haszán as-Samri igazságügyi miniszter a múlt hónapban kijelentette, hogy Iraknak nem áll szándékában felhagyni a kivégzésekkel. A nemzetközi közösség ugyanakkor megdöbbenéssel fogadja ezt az ítélet-végrehajtási gyakorlatot, így az ENSZ iraki missziója, Nagy-Britannia, az Európai Unió, valamint az Amnesty International és a Human Rights Watch emberi jogi szervezet többször intézett felhívást Bagdadhoz, hogy hirdessen moratóriumot a kivégzésekre.

Az al-Kaida iraki szárnya vállalta a felelősséget az idén március 19-én elkövetett bagdadi merényletekért is, amelyekben 56 ember meghalt és több mint kétszáz megsebesült. A szervezet szerint mindez csak "ízelítő" volt, amit majd további bosszúálló akciók követnek mindazokért, akiket a jelenlegi rendszer kivégzett. A szunnita iszlamisták szerint Irak síita kormánya elnyomja a szunnita kisebbséget.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?