2013. március. 21. 06:59 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 21. 05:36 Világ

5-5 millió dollárért köröznek két amerikai terroroistát

Fejenként 5 millió dolláros nyomravezetői díjat ajánlott fel a washingtoni külügyminisztérium annak, aki információkkal segíti két amerikai terrorista, az al-Kaidával szövetséges szomáliai as-Sabab milícia tagjainak elfogását - közölte szerdán a CNN.

Omar Shafik Hammami és Jehad Serwan Mostafa egyaránt szerepel a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) által leginkább keresett terroristák listáján. A hatóságok feltételezése szerint mindketten Szomáliában tartózkodnak és szerepet vállaltak az as-Sabab terrorszervezet "média- és katonai tevékenységében". Az FBI részletekbe nem bocsátkozó közlése szerint mindkét terrorista részt vett amerikai célpontok elleni támadások megtervezésében.

A 29 éves Hammami 2006-ban költözött Alabama államból Szomáliába, ahol az amerikai külügyminisztérium szerint az as-Sabab egy külföldiekből álló különítményének parancsnoka lett. A terrorszervezet "propagandistájává" vált, és az interneten próbált meg angol anyanyelvű fiatalokat beszervezni. Alabamában 2009-ben terrorszervezet támogatása miatt vádat emeltek ellene, az amerikai pénzügyminisztérium pedig 2011-ben feketelistára helyezte.

Hammami tavaly konfliktusba keveredett az as-Sabab vezetőivel, akiket korrupcióval és azzal vádolt, hogy elhanyagolják a globális dzsihád ügyét. Az FBI szerint helyzete a milícián belül ezáltal ellehetetlenült, de az Egyesült Államok továbbra is kézre kívánja keríteni.

A Wisconsinban született Mostafa életkorát 27 és 32 éve közöttire becsülik. A férfi, miután Kaliforniában járt főiskolára, 2005-ben telepedett le Szomáliában, ahol az as-Sabab külföldi fegyvereseinek egyik parancsnoka, valamint a milícia médiaszakértője és toborzója lett. Kaliforniában a szervezet anyagi támogatásával vádolták meg hivatalosan.

Az as-Sabab 2008-ban került fel az amerikai külügyminisztériumnak a világ terrorszervezeteiről összeállított hivatalos listájára, miután annak öngyilkos merénylői 2010-ben egy több mint 70 halálos áldozatot követelő támadást hajtottak végre az ugandai fővárosban, Kampalában. A milícia tavaly februárban jelentette be, hogy szövetségre lépett az al-Kaidával.

Hammami és Mostafa esetében az amerikai külügyi tárca a nyomravezetői díjat 1984-ben útjára indított Jutalom az Igazságszolgáltatásért elnevezésű programja keretében ajánlotta fel. Ebből eddig 125 millió dollárt meghaladó összeget fizettek ki, több mint 80 személlyel kapcsolatos értesülésekért. A legnagyobb jutalmat, 25 millió dollárt annak ígérték, aki  információkkal szolgál Oszama bin Laden elfogásához. Bin Ladent végül 2011 májusában amerikai kommandósok lőtték agyon.

A programnak fontos szerepe volt a néhai iraki diktátor, Szaddám Huszein két fia, Udaj és Kuszaj kézre kerítésében, valamint a New York-i Világkereskedelmi Központ (WTC) ellen 1993-ban elkövetett első merénylet miatt elítélt Ramzi Juszef elfogásában.

Az Egyesült Államok kormánya ritkán ajánl fel pénzt amerikai állampolgárok külföldön történő kézre kerítéséért. Az eddigi legjelentősebb díjat, 1 millió dollárt Adam Gadahnra, az al-Kaida törzsszervezetének egyik operatív vezetőjére és szóvivőjére tűzték ki.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?