2013. március. 11. 15:33 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 11. 15:22 Világ

Még mindig vannak utórengései a 2011-es japán földrengésnek

Összesen 9577 utórengést észleltek a 2011. március 11-i, a Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengés után Japánban az elmúlt két év során a tokiói meterológiai intézet adatai alapján. A Kyodo hírügynökség által hétfőn ismertetett statisztikák szerint az utórengések két évvel a katasztrófa után is folyamatosak, bár számuk és erejük számottevően csökkent.

Közvetlenül a földmozgás után, 2011 márciusában majdnem háromezer utórengést regisztráltak a szigetországban, 2012 decemberéig pedig minden hónapban legalább százat észleltek. Idén januárban és februárban viszont már csak 93, illetve 92 rengést mértek.

A legutóbbi súlyos, a Richter-skála szerinti 7,3-as utórengés tavaly decemberben rázta meg a szigetország keleti partvidékét. Ennél csak két erősebb utórengés volt korábban, míg ehhez hasonló súlyosságúból összesen 66 következett be.

Honkura Josimori, a japán kormány földrengéskutató bizottságának elnöke szerint még jó néhány évbe beletelik, mire a földrengések intenzitása visszatér a katasztrófa előtti szintre Japánban.

A japán meteorológiai intézet azt is valószínűnek tartja, hogy a 2011-es földrengés helyszínén a következő egy-két évben egy 8-as erősségű utórengés következhet be.

A közelmúltban a kormány és japán egyetemek is arról számoltak be, hogy számottevően megnőtt egy jelentős földmozgás esélye a szigetország partjai mentén a 2011-es katasztrófa által kiváltott geológiai aktivitás miatt.

Hirdetés
hvg360 Szabó Yvette 2025. február. 25. 14:54

Amerika visszainteget: Rogán ma elbukta hatalmának jó részét, miután a szankciós kalodából nem szabadult

Egy tollvonással meggyengítette Rogán Antal hatalmát Orbán Viktor kormányfő, Gulyás Gergellyel együtt 14-ből 11 állami vállalat felügyeletét vesztették el. Az átszervezést nemcsak a választási felkészülés indokolhatja, de így bizonyíthatja Orbán az amerikaiaknak, hogy csökkenti a korrupciós kockázatot Rogán körül. És persze illeszkedik a kormányfő hatalomgyakorlási technikájába is.