2013. március. 10. 09:35 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 10. 09:08 Világ

Pápaválasztás - Hány napig tartottak az utóbbi százötven év konklávéi?

Federico Lombardi szentszéki szóvivő nem tartja valószínűnek, hogy a március 12-én kezdődő konklávé tovább tart majd a szokásos néhány napnál. A pápaválasztás legalább másfél napig tart, de lehet ennél sokkal hosszabb is.

Az egyház utóbbi több mint másfél évszázados történetében, IX. Pius 1846-os megválasztása óta egyetlenegy konklávé sem tartott öt napnál tovább - írta az olasz sajtó.

Az azóta történt tizenegy pápaválasztásból a legrövidebb 1878-ban volt, amikor XIII. Leó pápát két nap alatt három szavazással választották meg, valamint hasonló gyorsasággal 1939-ben XII. Piust is.

A legtöbb, összesen tizennégy szavazás 1922-ben XI. Pius megválasztásához kellett. A pápaválasztó bíborosok öt napot töltöttek a Sixtus-kápolnában.

Az utóbbi százötven év alatt öt esetben két napig tartott a konklávé, három esetben három napon át, két alkalommal négy napig és egyszer öt napig.

Karol Wojtylát 1978-ban három nap alatt nyolc szavazással, Joseph Ratzingert 2005-ben két nap alatt négy szavazással választották meg.

Változott a pápaválasztók száma is: IX. Pius idején ötven bíborost zártak kulcsra a Sixtus-kápolnába, VI. Pált 1963-ban nyolcvan pápaválasztó választotta meg, II. János Pált száztizenegy, XVI. Benedeket száztizenöt.

Titoktartási esküjük miatt a bíborosok nem beszélhetnek a pápaválasztásról...

...de vatikáni tartózkodásukról írnak blogjukon, Twitter-profiljukon, illetve mindennapjaikról, tapasztalataikról a sajtónak is beszámolnak.

"Lehet, hogy az új pápával ittam egy cappuccinót!" - írta blogján (cardinalmahonyblogsla.org/) Roger Mahony nyugalmazott Los Angeles-i érsek.

A 115 pápaválasztó egyike Rómába érkezése óta rendszeresen beszámol a vele történtekről. Egyebek között tréfásan arról, hogy a Vatikánban hétfőtől zajló tanácskozások kávészünetében is a leendő pápa közelében volt, hiszen valamelyik bíborostársából lesz a következő egyházfő. A pedofilbotrányban érintett bíboros Twitteren (@CardinalMahony) is naponta többször jelentkezik: itt jelentette be azt, hogy az amerikai katolikus szervezetek tiltakozása ellenére elutazott Rómába, és a lehetséges 140 karakterben elsőként adta hírül, hogy megérkezett a Vatikánba az utolsó pápaválasztó is Vietnámból.

A konklávéba készülő Mahonynak, az összes többi pápaválasztóval együtt tilos lesz mobiltelefont vagy számítógépet használnia attól a perctől kezdve hétfőn, hogy a pápaválasztásra beköltözik a Vatikánba. A bíborosi szálláshelyként szolgáló Szent Márta-házban és a konklávét befogadó Sixtus-kápolnában, valamint a kettő közötti vatikáni területen nem lesz mobilhálózati térerő. A konklávéba belépő bíborosokat fémdetektorral ellenőrzik.

A pápajelöltek között számon tartott Timothy Dolan szintén Twitter-profilján (@CardinalDolan) vezet római naplót. A sajtónak is szívesen nyilatkozó Dolan elmondta, hogy oda-vissza szóló repülőjeggyel érkezett Rómába, mivel nem is gondol arra, hogy belőle lehet az új pápa. "Már hiányzik New York, és lassan kezd elfogyni a tiszta zoknim is, ideje hazaindulni!" - mondta Dolan a Sirius XM műholdas rádió katolikus csatornáján.

A Corriere della Sera olasz napilap újságírónője egy római étteremben találta meg az amerikai bíborost egy tál spagetti mellett.

Nem csak Dolan, hanem számos más bíboros is azt hangoztatta az újságíróknak, hogy retúrjeggyel érkezett, már csak babonából is.

Az óceánon túlról érkező bíborostársainál jobban tartja magát a titoktartási esküjéhez a szintén pápaválasztó, olasz Gianfranco Ravasi, a Kultúra Pápai Tanácsának volt elnöke, aki XVI. Benedek február 28-i lemondása óta szünetelteti Twitter-fiókját (@CardRavasi).

Azóta üzenet nélküli a nyolc nyelvű pápai Twitter is (@pontifex), amely az új egyházfővel indul majd újra. XVI. Benedek december 12-én indult mikroblogjának több mint három millió követője volt.

Hirdetés