Lakat kerül a Bajkál-tavat szennyező cellulózgyárra
Véglegesen bezárnak egy cellulózgyárat, amely évtizedek óta szennyezi a szibériai Bajkál-tavat. Az UNESCO 1996-ban a világörökség részévé nyilvánította – közölték csütörtökön az orosz hatóságok.
"A vállalat készül a bezárásra. Előkészületben van a talaj rekultiválása is. Az üzem területén különleges gazdasági övezetet lehet majd létrehozni, ahol szállodák és fürdőhelyek épülhetnek" - erősítette meg Jekatyerina Griskovec, a cég legnagyobb hitelezőjének, a Vnyesekonombanknak a szóvivője.
A bajkalszki cellulózgyárat 1966-ban építették, termékeit Kínába exportálja, most 1700 alkalmazottja van.
A Continentalinvest befektető társaság tulajdonában lévő cég 2008-ban állította le a termelést, a következő évben pedig csődbe jutott. A kormány 2010-ben újraindította az üzemet, de az környezetvédők szerint szennyezi az 1996-ban az UNESCO világörökségi listájára felkerült Bajkál-tavat.
A Bajkál-tó a világ legmélyebb és Eurázsia legnagyobb tava, itt található a világ teljes édesvízkészletének 20 százaléka.
A termelés leállításához legalább két év kell – írta Dmitrij Sejbe, a Vnyesekonombank egyik leányvállalatának vezérigazgatója a Greenpeace környezetvédő szervezetnek írt levelében. Sejbe a bank nevében együttműködést javasolt a Greenpeace-nek az üzem okozta környezetvédelmi károk felszámolásában.
A Greenpeace örömmel, de óvatosan fogadta a környezetvédők által évek óta követelt döntést. "Aggódunk is egyben: vajon maradéktalanul megvalósítják a döntést? Miért tart ennyi ideig a bezárás?" – tette fel a kérdést Arkagyij Ivanov, a Greenpeace oroszországi szervezetének vezetője.