Észak-Korea a jelek szerint befejezte korábban bejelentett kísérleti atomrobbantásának előkészületeit. Mérőeszközöket szereltek fel a föld alatti robbantási helyszín bejáratánál - jelentette magas rangú dél-koreai kormányzati forrásokra hivatkozva a Csoszon Ilbo című szöuli napilap pénteken.
Az újság arról is beszámolt, hogy Dél-Korea és az Egyesült Államok a szankciók mellett esetleges katonai lépéseket is fontolgatnak, ha Phenjan végrehajtja az atomkísérletet, mellyel megfenyegette a világot. Ri Mjong Bak dél-koreai elnök a tervezett robbantás miatt csütörtökön válságértekezletet tartott diplomáciai és biztonsági tisztviselőkkel Szöulban, és azt ígérte, hogy "súlyos következményei lesznek" annak, ha Észak-Korea beváltja fenyegetését.
Ezzel párhuzamosan a hivatalos észak-koreai hírügynökség, a KCNA pénteken közölte, hogy Phenjan "könyörtelen megtorlás tüzét zúdítja" az Egyesült Államokra, katonái pedig fel vannak készülve arra, hogy "átfogó akciót" indítsanak az ellenséggel szemben.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/0a063066-6950-46d7-a8ac-f2f8911d4fb5.jpg)
Észak-Korea múlt héten jelentette be, hogy a "nép kérésére" atomrobbantást hajt végre, válaszul arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa újabb szankciókkal sújtotta a kommunista országot, amiért az tavaly decemberben műholdfellövésnek nevezett rakétakilövést hajtott végre, megszegve ezzel a világszervezet korábbi határozatait. A szankciók végrehajtásának esetére pedig "fizikai megtorlással" fenyegette meg Dél-Koreát Phenjan.
Észak-Korea eddig kétszer, 2006-ban és 2009-ben hajtott végre kísérleti atomrobbantást. Elemzők által a decemberi sikeres rakétakilövést követően elvégzett számítások szerint az észak-koreai hordozóeszközök akár az Egyesült Államok nyugati partvidékét is el tudják érni, azt egyelőre azonban valószínűtlennek tartják, hogy Phenjan képest lenne nukleáris robbanótölteteket gyártani a rakétákhoz.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)