2013. január. 25. 18:30 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 25. 18:28 Világ

Február 4-ig elnapolták a Tóásó-pert Bolíviában

Bolíviában elnapolták február 4-ig a terrorista összeesküvéssel vádolt 39 személy, köztük a magyar és román állampolgárságú Tóásó Előd elleni per folytatását. A Cochabambában kiadott Los Tiempos, illetve a Tarijában megjelenő El País című napilapok internetes portálja szerint a Tarijában zajló tárgyalást az egyik vádlott rossz egészségi állapota miatt kellett felfüggeszteni.

Ronald Casteldo Allerding néhány héttel ezelőtt lett rosszul, szívinfarktus gyanújával vitték kórházba, még mindig ott fekszik. A tárgyalást a távollétében nem tudják egyelőre folytatni. Két nap azzal telt a tárgyalóteremben, hogy emiatt az ügyész és Casteldo védőügyvédje veszekedéssé fajult ügyrendi vitát folytatott egymással. Marcelo Soza ügyész - aki kétségbe vonja a Casteldo szívproblémájáról szóló információkat - öttagú törvényszéki orvosbizottság felállítását kérte, amely szerinte "hitelesebb" jelentést adhat a vádlott egészségi állapotáról.

Az újabb halasztás miatt a vádlottakat február 4-ig visszaszállítják fogva tartásuk eredeti színhelyére, így Tóásó Elődnek La Pazban lévő börtönébe kell visszautaznia. Nővére, Tóásó Edit az MTI-nek pénteken azt mondta: testvérének erre a napra volt repülőjegye, de az esti órákban még Tarijában volt.

Bolíviai kommandósok 2009. április 16-án hajnalban a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz város Las Américas nevű  szállodájában lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való  Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A horvát-bolíviai Mario Tadicot, valamint Tóásó Elődöt letartóztatták.  

A bolíviai hatóságok azt állítják, hogy terrorcsoportot számoltak fel, amely Evo Morales elnököt is meg akarta gyilkolni. Az akció két túlélőjét azóta is fogva tartják, holott a bolíviai törvények értelmében 36 hónapnál hosszabb ideig senkit nem tarthatnak előzetes letartóztatásban.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.