2012. december. 14. 20:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 14. 20:15 Világ

Felrakták a netre a Tízparancsolat kétezer éves példányát

A Tízparancsolat kétezer éves példánya és a gael nyelvek legkorábbról ismert írásos emléke is szerepel azok között a ritka kéziratok között, amelyeket mostantól a világ bármely pontján ingyenesen elérhetnek a felhasználók a Cambridge-i Egyetem digitális projektjének köszönhetően.

A Cambridge-i Digitális Könyvtár elnevezésű kezdeményezés részeként a Nash-papirusz - a héber Biblia töredékeit tartalmazó legrégebbi kéziratok egyike - immár csatlakozott Isaac Newton jegyzeteihez, a Nürnbergi Krónikához és az emberiség írott kincseinek számos darabját felvonultató digitális gyűjteményhez - jelentette be az egyetem. 

"A Cambridge-i Egyetem Könyvtára a vallási hagyományok és a világ közösségeinek szempontjából is kiemelkedő jelentőségű munkákat őriz. Korukból és sérülékenységükből adódóan azonban ezeket a kéziratokat csak nagyon ritkán láthatja a közönség, és még ha ki is állítják őket, akkor is csupán egy-két oldalukat lehet szemügyre venni" - hangsúlyozta közleményében Anne Jarvis, az intézmény könyvtárosa.      

A Holt-tengeri tekercsek felfedezése előtt a Nash-papirusz volt a legrégebbi kézirat, amely a héber Bibliából származó szövegeket tartalmazott, és a legtöbb felbecsülhetetlen, illetve sérülékeny történelmi dokumentumhoz hasonlóan a szakemberek csupán töredékének volt alkalma alaposan tanulmányozni. Az egyetem digitális könyvtára 25 ezer új virtuális oldalt, köztük az Újszövetség egyik régi példányát tette elérhetővé hivatalos oldalán, amelyet a projekt 2011 decemberi indulása óta már több tízmillióan kerestek fel. A legutóbb elérhetővé tett iratok között a zsidó vallás, a kereszténység, az iszlám, a buddhizmus, a hinduizmus és a jainizmus fontos dokumentumai sorakoznak.

A vallási témájú szövegek mellett a felhasználók beleolvashatnak a legrégebbről fennmaradt skót kéziratként számon tartott 10. századi Book of Deerbe, amely a gael nyelvek legkorábbról ismert írásos emlékét is tartalmazza. A szövegek digitalizálásához szükséges technikai infrastruktúrát részben a londoni Polonsky Foundation nevű alapítványtól kapott 1,5 millió font (522,7 millió forint) összegű adományból finanszírozták.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.