2012. december. 12. 11:11 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 12. 11:09 Világ

Továbbra is rejtély, mi okozta az egykori török államfő halálát

Egyelőre nem tudni, pontosan miért halt meg Turgut Özal egykori török államfő, bár nemrég exhumált holttestében találtak mérgeket - ismertette a boncolás eredményét szerdán a helyi média.

A török törvényszéki orvostani intézet kedden befejezte az 1993-ban elhunyt elnök földi maradványainak elemzését, és annak eredményét megküldi az Özal halálának gyanús körülményeit vizsgáló ügyészeknek - jelentette az Anadolu állami hírügynökség.

Az NTV török televízió híradásában kiemelte: "a szakértők nem jutottak egyetértésre abban", vajon az elemzés során talált mérgező anyagok okozták-e halálát. A kimutatott mérgező anyagok "olyan formában voltak jelen, mint bármely más emberi holttestben" - idézte weboldalán a Hürriyet című napilap egy, a halottkémi jelentést ismerő tisztségviselő szavait.

A korábbi médiajelentések szerint Özal földi maradványaiban DDT rovarirtó szer, illetve egy nehézfém és két radioaktív elem nyomait fedezték fel.

A Törökországot a 80-as évek katonai kormányzásából kivezető elnök holttestét az ügyészség utasítására október elején hantolták ki. Novemberben a sajtó még arról írt, hogy maradványokban talált mérgek vezethettek a politikus halálához.

Az 1989-ben megválasztott, részben kurd származású Özal szívbeteg volt, és két évvel halála előtt koszorúérműtéten esett át. A hivatalos közlések szerint 1993-ban 65 évesen szívroham végzett vele. Állítólagos meggyilkolásáról azonban régóta terjedtek találgatások. Az egyik változat szerint az államapparátuson belüli árnyékcsoport, az úgynevezett "mély állam" egyes tagjai gyilkolhatták meg, miután az elnök erőfeszítéseket tett a kurd kérdés rendezésére.

1988-ban túlélt egy merényletkísérletet is, amelyet pártjának kongresszusán követtek el ellene.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.