Világ hvg.hu/MTI 2012. december. 11. 11:16

Mi folyik Észak-Koreában? - Szétkapják az atomrakétát

Leszerelték a kilövőállásról az észak-koreai ballisztikus rakétát, melyet a következő hetekben akar fellőni a kommunista ország. Szakértők szerint csak hibajavításról van szó, de ehhez az egész rakétát szét kell szedni.

Műholdképek alapján az Unha-3 hordozórakéta mindhárom fokozatát leszerelték a kilövőállásról, és egy közeli üzembe szállították. A történtekről beszámoló dél-koreai források szerint technikai problémák állnak a rakéta szétszerelésének hátterében, de Phenjan az eszköz kijavítása után továbbra is fel akarja lőni a műholdat. Észak-Korea hétfőn közölte, hogy hét nappal meghosszabbítja az eredetileg december 10. és 22. közötti időre tervezett indítás határidejét. A lépést technikai problémákkal indokolta.

A dél-koreai források szerint a javítási munkák mellett az időjárási körülmények is hátráltathatják a felbocsátást. A havas idő miatt ezen a héten valószínűleg már nem lesznek megfelelőek a körülmények a rakéta indításához. Kwon Sze-jin dél-koreai rakétaszakértő a Reutersnak azt nyilatkozta, hogy ha műszaki hiba van a rakéta első fokozatában, akkor az egész szerkezetet szét kell szerelni, hogy a problémát orvosolni tudják.

A tervezett lépés az Egyesült Államok, Oroszország, Japán, valamint több nyugati ország részéről heves bírálatokat váltott ki. A műholdfelbocsájtást számos ország az ENSZ határozatait sértő burkolt rakétakísérletnek tartja. Az Észak-Koreával szemben általában jóindulatú Kína is mély aggodalmát fejezte a rakétakísérlet miatt.

Az észak-koreai rakéta kilövőállása műholdfelvételen
AFP / DIGITALGLOBE

Japán és dél-koreai katonai források szerint az Unha-3 rakéta hatótávolsága a 10 ezer kilométert is meghaladhatja. Ezzel a szóban forgó hordozórakéta képes lenne elérni az Egyesült Államok nyugati partját, egyebek között Los Angeles városát is. Phenjan októberben jelentette be, hogy az Egyesült Államok nyugati partját elérő rakétákkal rendelkezik, ezt azonban amerikai szakértők vitatták. Japánban a fenyegetés miatt hétfőtől teljes készültségben vannak a rakétaelhárító egységek. A készültségi szintet a kormány keddi tájékoztatása szerint a rakétaindítás halasztása ellenére sem mérséklik.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.