Világ MTI 2012. december. 02. 09:30

Minden háborúba elküldték, most leszerel

Kivonták a szolgálatból az első atommeghajtású repülőgép-anyahajót, az USS Enterprise-t.

Az Egyesült Államok haditengerészete szombaton végérvényesen kivonta a szolgálatból a világ első atommeghajtású repülőgép-anyahajóját, a USS Enterprise-t. A lépés azt is jelenti, hogy az amerikai anyahajóflotta 2015-ig csak tíz ilyen járművel rendelkezik. Három év múlva lép szolgálatba a tervek szerint a Gerald R. Ford anyahajó.

Wikipedia.org

A USS Enterprise 51 évi szolgálat után vetett véget aktív működésének. Eredetileg 25 évnyi szolgálati időt szántak neki, de a későbbi felújítási és karbantartási munkáknak köszönhetően ennek dupláját tudta aktív hadihajóként a tengeren tölteni. Első bevetése Kuba vizein volt 1962-ben, és azt követően a legutóbbi időkig minden nagyobb katonai konfliktus rendezésébe bekapcsolódott.

Teljes leszerelése várhatóan éveket vesz majd igénybe, azt követően a jelenlegi elképzelések szerint múzeumnak rendezik be. Utolsó napján a USS Enterprise-t ünnepélyesen elbúcsúztatták a norfolki haditengerészeti támaszponton. Megépítésének idején ez volt a világ legnagyobb hajója. Nukleáris hajtóműveinek köszönhetően üzemanyaggal való ellátása a hagyományos hajóknál kisebb gondot jelentett, azoknál több repülőgépet is tudott fogadni. A USS Enterprise sebességrekordokat is döntött. Ma már valamennyi amerikai anyahajót atomreaktor hajt.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.