2012. november. 28. 10:10 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 28. 09:54 Világ

Bolzano a legélhetőbb olasz város

Az alpesi Bolzanóban lehet a legjobban, a déli Tarantóban a legrosszabbul élni - állapították meg az IlSole24Ore című gazdasági napilap idei felmérésnek eredményeiből. Az olaszországi városok életminőségéről kérdezték meg az embereket.

A százhét megyeszékhelyen évről évre megismételt vizsgálat a városlakók életszínvonalát, a helyi munkapiacot, a közszolgáltatások minőségét, az egészségügyet, a környezetvédelmet, a közbiztonságot és a szabadidős lehetőségeket hasonlítja össze.

A Trentino-Alto Adigében (Dél-Tirolban) levő, csaknem százötezer lakosú Bolzano a tavalyi első helyezett Bolognát váltotta le, mely egy év alatt a tizedik helyre esett vissza. Az első tíz olasz város között egyébként ugyanazok szerepelnek, mint 2011-ben, még ha más sorrendben is. Bolzanót csupa észak-olaszországi megyeszékhely követi: Siena, Trento, Rimini, Trieszt, Parma, Belluno, Ravenna, Aosta, Bologna.

Bolzano 1995 óta harmadszorra nyerte el a legélhetőbb olasz város címét.

Az utolsó helyre a pugliai Taranto került, amely a legjobb osztályzatot a közbiztonságra kapta, de abban is az ötvennegyedik helyen szerepel a városok közötti versenyben. Tarantóban főleg az rontja az életminőséget, hogy lakosainak csak hat százaléka fiatal, és ennél is kevesebb a fiatal vállalkozók aránya. A városban komoly problémát jelent a környezetszennyezés is.

Közbiztonság tekintetében a szardíniai Oristano kapta a legjobb minősítést, Rimini az egymás utáni negyedik évben a város által kínált szabadidős tevékenységekben bizonyult elsőnek, Milánó a lakosai által élvezett jólétben, Bologna a környezetvédelemben és az egészségügyi szolgáltatásokban emelkedik ki a többi közül.

A nagyvárosok között Milánó tizenhetedik, Róma huszonegyedik lett az összesített listán.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.