2012. november. 28. 08:36 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 28. 09:45 Világ

Kevésbé szeretik a csehek a magyarokat

Továbbra is nagyon pozitív a csehek viszonya Szlovákiához, valamint az észak- és nyugat-európai országokhoz, míg a többi kelet-európai államhoz fűződő viszony - Magyarországot is beleértve - hűvösebbé vált - derült ki abból a legújabb országos felmérésből, amely azt elemezte, hogyan értékelnek más államokat Csehországban.

A cseh tudományos akadémiához tartozó STEM prágai közvélemény-kutató intézet 1994 óta évi rendszerességgel vizsgálja ezt a témát. A megkérdezettek egytől ötig terjedő skálán határozhatják meg viszonyukat az adott országhoz. Az egyes és a kettes pozitív, a hármas semleges, a négyes és az ötös pedig negatív minősítést jelent.

Az idei felmérés szerdán nyilvánosságra hozott eredménye szerint a legjobb minősítést már hagyományosan megint Szlovákia kapta. A megkérdezettek 84 százaléka pozitívnak, 12 százaléka semlegesnek minősítette viszonyát a keleti szomszédhoz, míg rossz minősítést mindössze négy százalék adott.

Szlovákiát kilenc nyugat-európai ország követi - köztük Svájc, Svédország, Franciaország, Hollandia, Dánia - alig valamivel kevesebb cseh szimpátiával. A vizsgált 23 ország közül Magyarország a 18. lett. A Magyarországhoz fűződő viszonyát a megkérdezett csehek 46 százaléka minősítette pozitívnak, 3 százalék semlegesnek, míg 18 százalék negatívnak.

A STEM kommentárja szerint az utóbbi két évben a csehek viszonya Lengyelországhoz, Magyarországhoz, Szlovéniához, Szerbiához, Ukrajnához és Kínához vált hűvösebbé. Az említett országok esetében a pozitív osztályzatok arányának csökkenése a két év alatt 11-15 százalék között mozog.

A vizsgált 23 ország közül a csehek a legkevésbé Kínát (18 százalék pozitív, 47 százalék negatív), Ukrajnát (20 százalék pozitív, 44 százalék negatív) és Oroszországot (23 százalék pozitív, 40 százalék negatív) kedvelik.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.