2012. november. 18. 09:01 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 18. 08:58 Világ

Az abortuszért tüntettek Írországban

Mintegy tízezren tüntettek szombaton az ír fővárosban amiatt, hogy egy indiai nő meghalt egy galwayi kórházban, rendellenes terhességben. Elképzelhető, hogy ha korábban végzik el a művi terhességmegszakítást, akkor meg lehetett volna menteni.

A tüntetők egyperces néma főhajtással emlékeztek a 31 éves Savita Halappanavarra. Jóllehet az orvosok kezdődő vetélést diagnosztizáltak nála, a művi terhességmegszakítást a törvényre hivatkozva megtagadták, mert a 17 hetes magzatnak még volt szívverése. Csak amikor leállt a szív, hajtották végre az abortuszt, de az asszonynál időközben vérmérgezés lépett fel, amelynek következtében három nap múlva meghalt.

A szombati tüntetés radikálisabb résztvevői törvényváltoztatást követeltek. Éjszaka gyertyás virrasztást tartottak Enda Kenny miniszterelnök hivatala előtt. Galwayban is volt egy hasonló, több száz fős tüntetés. A kormány csütörtökön "független" és "minden részletre kiterjedő" vizsgálatot ígért az ügyben.

Írországban az alkotmány tiltja az abortuszt. Egy 1992-es legfelsőbb bírósági döntés értelmében azonban végrehajtható, ha az anya élete veszélyben forog, vagy félő, hogy a terhes nő öngyilkosságot kísérelne meg. Ezt a döntést azonban öt egymást követő kormány sem ültette át törvénybe.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága 2010-ben figyelmeztette Dublint, dolgozza át az abortusz szabályozását. Áprilisban az ír parlament elutasította a szocialistáknak azt az indítványát, hogy az anya egészségének veszélyeztetése esetén engedélyezhető legyen az abortusz.

Hirdetés
hvg360 Csendes-Erdei Emese 2025. május. 12. 06:30

Bódis Kriszta: A legdurvább, amit alkalmaznak, a megalázás nőiségemben, és hogy megpróbálnak nevetségessé tenni

Hite és pszichológiai végzettsége felvértezi a kormányzati lejáratókampány ellen – erről is beszélt a HVG-nek Bódis Kriszta, a Tisza Párt önkéntes segítője. Ha a szakemberek elzárkóznak a közélettől, akkor politikai kalandorok és csinovnyikok töltik be a szakértői pozíciókat, ahogy történik is a NER-ben – ezt is mérlegelte, amikor a Tisza Párt társadalompolitikai tanácsadójának állt, vállalva a propaganda támadásait. Magyar Péter szerinte szuperhőssé vált a többség szemében.