Abortuszbotrány Írországban: meghalt egy 17. hetes terhes nő
"Független" és "minden részletre kiterjedő" vizsgálatot ígért az ír kormány csütörtökön azután, hogy egy indiai nő meghalt Írországban terhessége 17. hetében, mert az orvosok nem voltak hajlandóak művi terhesség-megszakítást végezni rajta.
A 31 éves Savita Halappanavar hátfájdalmakkal jelentkezett október 21-én Galway egyetemi kórházában. Az orvosok kezdődő vetélést diagnosztizáltak, a művi terhesség-megszakítást megtagadták, mert a 17 hetes magzatnak még volt szívverése. Csak amikor leállt a szív, akkor hajtották végre az abortuszt, de az asszonynál időközben vérmérgezés lépett fel, és három nap múlva meghalt.
James Reilly egészségügyi miniszter közölte: az Egészségügyi Szolgálat folytatja le a vizsgálatot "egy külső vagy független" nőgyógyász szakértő bevonásával. A miniszter óva intett az elsietett lépésektől, hogy "nehogy elhibázott válaszokat" adjanak az ügyre.
Az Indiába visszatért férj korábban elmondta, hogy fogorvos felesége többször is kérte a kórház nőgyógyászait a magzat elhajtására, de megtagadták a kérés teljesítését, arra hivatkozva, hogy "ez egy katolikus ország". A hindu vallású nő erre így felelt: "Én nem vagyok se ír, se katolikus". A válasz mindig ugyanaz volt: nem tudnak segíteni.
Mély sajnálatát fejezte ki az asszony tragikus halála miatt és nyugtalanságra okot adó ügynek nevezte a történteket az indiai külügyi szóvivő. Csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy az ír hatóságok tájékoztatása szerint két vizsgálat indult, és annak eredményeiről tájékoztatják majd Indiát.
Savita Halappanavar apja úgy vélte, hogy orvosi hanyagság és az abortuszt szabályozó ír törvény együttesen vezetett lánya halálához.
Írországban az alkotmány tiltja az abortuszt. Egy 1992-es legfelső bírósági döntés értelmében azonban végrehajtható, ha az anya élete veszélyben forog vagy félő, hogy a terhes nő öngyilkosságot kísérelne. Ezt a döntést azonban öt egymást követő kormány sem ültette át törvénybe.
Eamin Gilmore miniszterelnök-helyettes a parlamentben csütörtökön kijelentette, hogy a kormány véget akar vetni ennek a jogbizonytalanságnak.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága 2010-ben figyelmeztette Dublint, dolgozza át az abortusz szabályozását. Áprilisban az ír parlament elutasította a szocialistáknak azt az indítványát, hogy az anya egészségének veszélyeztetése esetén engedélyezhető legyen az abortusz.