Kumin: Európában is tuti lehet a magyar válságkezelő recept
Magyarország az általa meghonosított gazdasági hozzáállást általánosságban is az európai válságból kivezető megoldás receptjeként tudja ajánlani másoknak – ezt mondta londoni előadásában Kumin Ferenc.
A nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár csütörtök este a magyar gazdasági és politikai helyzetről tartott előadást a Federal Trust nevű politikai kutatóműhelyben, majd egyeztetett az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének brit delegációjával, találkozott több neves brit gazdasági és közéleti lap munkatársával, illetve vezető politikai elemzőkkel.
Kumin Ferenc pénteken az MTI-nek azt mondta: előző esti előadásában hangsúlyozta, hogy a magyar kormány saját erejéből talpra tudta állítani a költségvetést, megszűnt az adósságráta növekedése, és most már évről évre stabil költségvetést lehet összeállítani.
A helyettes államtitkár elmondta azt is a Federal Trust hallgatóságának, hogy Magyarország az Európai Bizottság legújabb előrejelzésénél lényegesen erőteljesebb gazdasági növekedéssel számol. "Hisszük, hogy ezen az alapon lényegesen több okunk van az optimizmusra, mint amit a bizottsági előrejelzés tükrözött" - fogalmazott Kumin Ferenc.
Hozzátette ugyanakkor: a kormány komoly eredményként könyveli el, hogy az Európai Bizottság is gazdasági növekedéssel számol Magyarországon 2013-ban és még erőteljesebb bővülést vár 2014-re. "A különbség az álláspontjaink között a (növekedés) mértékét illetően van" - tette hozzá.
Kumin Ferenc szerint az Európa Tanács brit delegációját elsősorban azok a kérdések érdekelték, amelyeket a testület keretein belül működő Velencei Bizottság Magyarországgal kapcsolatban korábban felvetett.
A helyettes államtitkár a brit delegációnak elmondta, hogy Magyarország az általa megalapozottnak tekintett elvárások esetében milyen változtatásokat hajtott végre a kifogásolt ügyekben.
A tervezett választási regisztrációval kapcsolatban Kumin Ferenc elmondása szerint a találkozón "ironikus helyzet állt elő": a rendszer magyarországi bevezetésének terveit legvehemensebben bíráló brit delegációtagot kollégái világosították fel arról, hogy Nagy-Britanniában is ugyanígy regisztráltatniuk kell magukat a választóknak. "Ebben a tekintetben viszonylag könnyű dolgom volt, mert nem nekem kellett eloszlatnom a félreértéseket" - mondta Kumin Ferenc.
Hozzátette: amikor ismertette, hogy milyen időkeret áll majd a magyar választók rendelkezésére a regisztrációhoz, és elmondta, hogy a választások előtti tizenöt napos feliratkozási határidő összhangban van a Velencei Bizottság ajánlásaival, a brit delegáció tagjai is arra a véleményre jutottak, hogy ez nem jelenti a választójog csorbulását - olvasható az MTI tudósításában.