Világ Zubor Zalán 2012. november. 07. 11:48

Mikulás, Kennedy, újságírói baki - 10 érdekesség az elnökválasztásról

A Mikulás nem jutott az elnökség közelébe, Texasnak először lett latino képviselője, Wisconsinban pedig az első nyíltan meleg szenátort választották meg. Először lehetett digitálisan szavazni, de a szavazógépekkel többször is gondok akadtak, volt, ahol nem Obama helyett csak Ron Paulra lehetett szavazni.

Több szempontból is szokatlan volt a november 6-i amerikai elnökválasztás. Obama győzelmével megdőlt több, városi legendákban élő „szabály”, a South Park viszont ismét megjósolta a választás kimenetelét. A melegjogi aktivisták történelmi győzelemnek örülhetnek, a szenátusba bekerült az első nyíltan meleg lépviselő, és három államban is népszavazással legalizálták az azonos neműek házasságát.

Szavazz a Mikulásra!

Az idei választásokon szokatlanul sok volt a független szenátor- és elnökjelölt, közöttük néhány meglehetősen furcsa figurával. Jó példa erre a Nevadában élő Santa Claus, eredeti nevén Thomas Patrick O'Connor, aki „write-in jelöltként” (a neve nem szerepelt a szavazólapokon, de a választók beírhatták, ha rá akartak szavazni) indult az elnöki pozícióért. A 65 éves nyugdíjas rendőrtiszt nemcsak a nevét változtatta meg a Mikulás angol megfelelőjére, hosszú szakállával és piros ruhájával külsőleg is hasonlít névadójára, kampánya során pedig azt ígérte, megválasztása esetén csak az egyik rénszarvasát viszi magával a Fehér Házba, a többit a manókkal együtt az Északi Sarkon hagyja, mivel mikulási tisztségét is meg akarja tartani.

AFP / Jim Watson

A szokatlan nevű elnökjelöltek közé tartozott a Libertariánus Pár jelöltje, Thomas Jefferson, az USA harmadik elnökének névrokona, aki kizárólag a választások miatt változtatta meg a nevét Jack Talbertről, állítása szerint nem azért, hogy feltűnést keltsen, hanem hogy a libertariánus lekötelezettségét jelezze (az amerikai libertariánusok Jeffersont tartják példaképüknek). A kampány komolyságát kérdésessé teszi, hogy Jefferson civilben stand-up humorista.

Újraválasztották a magyar képviselőt

A képviselőháznak ebben a ciklusban is lesz magyar származású tagja, Andy Harris marylandi republikánus politikus személyében. Az 55 éves Harris apja Miskolcon volt altatóorvos, aki 1950-ben vándorolt ki Amerikába, fia apja pályáját követte, majd a haditengerészetnél helyezkedett el orvosként. 1998-ban választották meg először a marylandi helyi szenátusba, négy év múlva már a képviselőház tagja lett, Tom Lantos 2008-as halála óta az egyetlen magyar származású poitikus az amerikai törvényhozásban.

Obama ellen kampányolt egy másik magyar származású amerikai is, az 56-os emigráns Goerge Mittermann, akit ohiói otthonában keresett fel a Guardian riportere. A 82 éves férfi amerikai zászlós pólóban, fehérfejű rétisast ábrázoló sapkában nyilatkozott, a kommunista Magyarországhoz hasonlította Obama kormányzását, aki szerinte üldözi a gazdagokat.

Újabb Kennedy a kongresszusban

Ismét képviselőt delegálhat a törvényhozásba, egészen pontosan annak alsóházába a nagy múltú Kennedy-dinasztia is. Massachusetts 4. választási körzetének kongresszusi képviselőjévé választották a 32 éves Joseph Kennedyt, az 1968-ban merénylet áldozatául esett Robert F. Kennedy szenátor unokáját.

Joe Kennedy
AP / Steven Senne

Az demokrata képviselő a Harvard egyetemen szerzett diplomát, és eddigi karrierjének legjelentősebb állomása a massachusettsi ügyész helyettesének tisztsége volt. Az interneten közzétett hitvallásában egyebek között azt írta: kiáll a homoszexuálisok házasodási joga mellett. A Kennedy család kongresszusi visszatérését vegyesen fogadták a Twitter közösségi médiában: volt, aki üdvözölte a dinasztia visszatérését a hatalomba, és volt, aki csodálkozásának adott hangot amiatt, hogy az emberek "bárkit megválasztanak, akit Kennedynek hívnak".

Első meleg szenátor

Kennedy győzelme mellett több sikert is elkönyvelhettek tegnap a melegjogok támogatói. A szenátusba bejutott az első nyíltan homoszexuális képviselő, Tammy Baldwin wisconsini demokrata jelölt. A korábbi képviselőnő, aki egyben Wisconsin első női szenátora, már 1999 óta tagja volt a képviselőháznak, ahol az egyik legliberálisabb szemléletű képviselőnek tartották. Megválasztását nemcsak pártja, hanem több független csoport is segítették, akik több millió dollárral járultak hozzá kampányához.

AP / Charlie Neibergall

A melegjogok tekintetében mérföldkő lehet a választásokkal egy időben tartott három népszavazás is: Washingtonban, Marylandben és Maine-ben először tartottak népszavazást az azonos neműek házasságának engedélyezéséről, amelyet a többség mindhárom államban támogatott, így 2013 januárjától törvényesen köthetnek házasságot azonos neműek.

Ultrakonzervatív latin a szenátusban

Ted Cruz olyat csinált, amilyet még előtte soha senki: latinó származása ellenére a texasi választók akartából szenátor lett. Igaz, a 42 éves Cruz republikánus, és a Tea Party is mellette kampányolt. Az új szenátor családfája amúgy is érdekes, mivel édesapja kubai, édesanyja ír származású, ráadásul a képviselő nem is az Amerikai Egyesült Államokban, hanem Kanadában született.

Megdőlt a Redskins-szabály

Egy legenda szerint, ha a Washington Redskins amerikaifoci-csapat a választás előtti utolsó hazai meccsét megnyeri, akkor az nyer az elnökválasztáson, akinek a pártja a korábbi elnökválasztáson a több szavazatot kapta. 1940 óta valóban így történt, a mostani választásokon azonban megdőlt ez a „szabály”, ugyanis a csapat vasárnap 21-13-ra kikaptt a Carolina Panthers ellen, vagyis a választást Romneynak kellett volna nyerni.

AP / Lynne Sladky

Szintén megdőlt az úgynevezett „november 6-szabály”, amely szerint a hatodikára (a választásokat mindig november első hétfőjét követő kedden tartják) eső választásokat mindig az ellenzéki párt nyeri.

South Parkban már tudták

Úgy tűnik, az évtizedes legendáknál megbízhatóbb a South Park rajzfilmsorozat előrejelzése. A holnap bemutatásra kerülő, Obama Wins (Obama győz) című epizódjában Barack Obama nyeri a választásokat, mire az egyik szereplő, Eric Cartman próbálja megváltoztatni az eredményeket.

A sorozat készítői az előző ciklusban már megjósolták Obama győzelmét: a négy éve bemutatott About Last night című epizódot, amelyet akkor is a választások után egy nappal mutattak be, szintén helyesen tippelte meg a választás kimenetelét.

Gondot okozott a digitális szavazás

Az idei választások egyik újítása a digitális szavazás volt: egyes szavazóhelyiségekben nem a hagyományos kilyukasztható szavazólapokkal, hanem érintőképernyős szavazógépekkel lehetett szavazni. Azonban a terminálok sok helyen meghibásodtak, ami miatt volt, hogy órákra le kellett állítani a szavazást.

Sok helyen a szavazógépek „kizártak” a választásokról egyes jelölteket, volt, ahol az Obamára leadott szavazatokat a terminál Ron Paulnak „adta”, akit az „Anime Párt” jelöltjeként nevezett meg. Az internetezők körében pedig nagy derültséget keltett az Apple Maps, amely egy hiba folytán bejelentette, hogy Obama nyerte meg a választásokat Chilében.

Szavazás kisállatboltból

Nemcsak a szavazás módjával voltak problémák, volt, több helyen a szavazóhelyiségeket is szokatlan helyeken rendezték be. Míg nálunk iskolákban, orvosi rendelőkben folyik a voksolás, Amerikában szokás, hogy magánvállalkozások épületeiben is lehet szavazni, így előfordult, hogy fodrászüzletekben, kisállat-kereskedésekben vagy művészeti galériákban helyezték el a szavazófülkéket.

Különösen a Sandy hurrikán által sújtott városokban volt erre szükség, ahol sok középület megrongálódott, a kis számú szavazóhelyiségek előtt hatalmas sorok torlódtak fel. Egyes helyeken ráadásul a hurrikán miatt áramszolgáltatás sem volt, a szavazók kénytelenek voltak zseblámpák mellett leadni a szavazatokat. Egyes szavazóhelységekben súlyos szabálytalanságokra derült fény, az egyik Philadelphiai szavazókörzetben nagyméretű Obama-festményt helyeztek el, amelyet később felszólításra letakartak, egy másik helyen pedig a Fekete Párducok fekete militáns szervezet emberei "álltak őrt" a szavazóhelyiség előtt, köztük egyik vezetőjük, Jerry Johns, akit négy éve már elítéltek a szavazók megfélemlítéséért.

Egy véletlenül kikerült cikk rengette meg a piacokat

Szinte semennyire sem rázta meg a világpiacokat az amerikai elnökválasztás eredménye, igaz, egy incidens erejéig mégis megugrottak a tőzsdeindexek. Miközben az ohiói eredményeket várták a Cincinetti Enquirer újságban véletlenül megjelent egy olyan hír, hogy Romney szerezte meg a szavazatok többségét. A tőzsde erre a hírre szárnyalni kezdett, ám az újság néhány perccel később elismerte, véletlenül került ki a hír, amelyet amúgy is viccnek szántak. Érdekesség, hogy az indexek azután sem zuhantak be, hogy kiderült, a hír kacsa.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.