Megszólalt a Kedves Vezető unokája
Kim Hanszol, a néhai észak-koreai diktátor, Kim Dzsongil hazájától távol élő unokája azt szeretné, ha a két Korea egyesülne, és javulnának az életkörülmények a jelenleg nagybátyja által irányított, elszegényedett kommunista országban.
A 17 éves Kim mindezt egy interjúban mondta el, amelyet a finn Yle televízió a boszniai Mostarban készített vele október 15-én. Elisabeth Rehn volt finn védelmi miniszter, későbbi ENSZ-főtitkárhelyettes beszélgetett vele, az interjút közétették a YouTube-on is. Kim Hanszol jelenleg Mostarban él, ahol az Ujedinjeni Koledž Svijeta (United World College in Mostar) nevű nemzetközi középiskolában tanul. Kimről itt láthat fotót.
"Álmodom a (két országrész) egyesüléséről, mert valóban szomorú dolog, hogy nem mehetek át a túloldalra, és nem láthatom ottani barátaimat" - mondta a fekete keretes szemüveget és fülében piercinget viselő fiú az interjúban, amely abban a mostari iskolában készült, ahol jelenleg tanul, és ahol a barátai amerikai és dél-koreai diákok.
Kim apja, Kim Dzsongnam - Kim Dzsongil legidősebb fia, aki a diktátor első feleségétől született - kiesett Kim Dzsongil kegyeiből szeszélyes természete, a kommunista rezsimet bíráló kijelentései és amiatt, hogy 2001-ben hamis útlevéllel be akart utazni Japánba, hogy megnézze Disneylandet.
A család ezután elhagyta Észak-Koreát, és jelenleg a kaszinóiról híres Makaón, a dél-kínai egykori portugál gyarmaton él, félig-meddig száműzetésben. Kim Dzsongil halála előtt nem sokkal Kim Dzsongunt, legkisebb fiát választotta politikai örökösének, aki még nem töltötte be a 30 esztendőt sem.
Kim Hanszol, aki 1995-ben Phenjanban született, és élete első néhány évét Észak-Koreában élte le, felidézte magányos gyermekkorát, amelyet anyja családja körében, a rezsimtől elszigetelten, az észak-koreaiaktól és nagyapjától, Kim Dzsongiltől távol töltött, akivel soha nem találkozott. Nem ismerte személyesen nagybátyját, Kim Dzsongun jelenlegi észak-koreai vezetőt sem, és azt is csak később tudta meg, hogy nagyapja az ország vezetője.
"Mindig szerettem volna találkozni vele, mert tudni akartam, milyen ember volt" - mondta a néhai diktátorról. "Egészen haláláig (2011 decemberéig) vártam erre, remélve, hogy felkeres. Nem voltam egészen biztos, hogy egyáltalán tud a létezésemről" - mondta a folyékony angolsággal beszélő Kim Hanszol.
"Lassanként, darabonként raktam össze, mint egy puzzle-t, a szüleimmel folytatott beszélgetésekből, hogy ki is volt ő" - tette hozzá. Apjáról szólva azt mondta, nem igazán érdekelte a politika. Szülei, mint elmesélte, szerény életvitelre nevelték, olyanra, amelyet az átlagos észak-koreai emberek élnek. Mielőtt asztalhoz ültek, figyelmeztették, hogy gondoljon éhező honfitársaira.
"Arra a következtetésre jutottam, hogy mindkét oldal véleményét meghallgatom, kiszűröm belőle, hogy mi a jó és mi a rossz, aztán önálló döntéseket hozok, amelyek nem feltétlenül esnek egybe valamelyik fél véleményével" - magyarázta.
Elmondta, hogy jelenlegi iskoláját, a mostari United World College-ot befejezve folytatni szeretné tanulmányait, és később humanitárius területen szeretne dolgozni, elkötelezve magát a békeépítés mellett világszerte és szülőhazájában is.