2012. október. 16. 21:17 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 16. 21:17 Világ

Kampánytéma lehet az egyik amerikai gyár csődvédelme

Csődvédelmet kért kedden az A123 nevű akkumulátorgyártó cég, amely a 2009-es amerikai gazdaságélénkítő csomag keretében 249 millió dolláros szövetségi támogatást kapott. Az A123 csődje csapás a Barack Obama elnök által támogatott zöldenergia-stratégiára, és új muníciót jelent Mitt Romney republikánus elnökjelölt számára a második elnökjelölti televíziós vitában.

Obama 2010 szeptemberében személyesen üdvözölte a termelés megkezdését az A123-nál, és követendő példaként emlegette a céget. Az eseményt egy teljesen új iparág amerikai megszületésének minősítette, amely központi szerepet tölt majd be a gépjárművek új generációjának gyártásában.

Steven Chu Nobel-díjas fizikus, az Egyesült Államok energiaügyi minisztere 2009-ben az A123 esetét a "kormányzati forrásból finanszírozott csúcstechnológiájú cégek egyik sikertörténeteként" emlegette. Chu akkor úgy nyilatkozott: az együttműködés modellértékű a hasonló, de nagyobb léptékű projektek számára.

Romney kampánystábja kedden bírálta az Obama-kormány által a "kockázatos" újenergia-cégeknek nyújtott "meggondolatlan" támogatásokat és azt hangoztatta: az A123 újabb bizonyíték arra, hogy a növekedés állami támogatása egyszerűen nem működik.

A mostani amerikai vezetők korábban a tavaly csődbe ment Solyndra napelemgyárral kapcsolatban került hasonlóan kínos helyzetbe. A Solyndra félmilliárd dolláros állami hitelgaranciát kapott, és támogatta a kormánypárt választási kampányát.      

Obama és Romney helyi idő szerint kedd este vitázik másodszor a tévékamerák előtt.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?