Az ellenzék győzött Litvániában, hétpárti lesz az új parlament
A várakozásoknak megfelelően az ellenzéki pártok győztek a litván parlamenti választás első, vasárnap tartott fordulójában a részeredmények szerint, de egyelőre nem tudni, hogy eredményes-e az atomerőmű építéséről tartott népszavazás. A 2017 választókörzet közül 1767-ben számolták össze a voksokat, és az összesítések szerint a litván parlamentbe hét párt jut be.
Az első helyen végzett a Viktor Uspaskich üzletember, európai parlamenti képviselő vezette populista Munkapárt a voksok 21,34 százalékával. A második a Litván Szociáldemokrata Párt lett a voksok 19,08 százalékával. Mindkét párt ellenzékben volt az eddigi parlamenti ciklusban.
Az Andrius Kubilius miniszterelnök vezette Haza Szövetsége - Litván Kereszténydemokraták 13,83 százalékhoz jutott, az eddig ugyancsak ellenzékben politizáló, Roland Paksas volt államfő vezette jobboldali populista Jog és Igazságosság párt a voksok 7,88 százalékára tett szert.
A 141 fős parlamentbe 70 képviselőt pártlistákról, 71-et pedig egyéni választókerületekből juttatnak be a szavazók. A második fordulót két hét múlva tartják, de akkor már csak azokban az egyéni kerületekben szavaznak, ahol egyik jelölt sem szerezte meg a voksok legalább 50 százalékát.
A munkapártiak, a szociáldemokraták és Paksas pártjának képviselői már megkezdték a tárgyalásokat egymás jelöltjeinek támogatásáról a második fordulóban, illetve a kormányzó koalíció megalakításáról.
Az atomerőmű építéséről tartott népszavazáson a szavazásra jogosultak 51,91 százaléka adta le voksát, de ez a részeredmény túl közel van az ötvenszázalékos küszöbhöz ahhoz, hogy a referendum érvényességéről lehessen beszélni. Az eddigi összesítések szerint azonban a résztvevők többsége, 64 százaléka a beruházás ellen szavazott.
A referendum konzultatív jellegű, eredménye nem kötelező érvényű, megtartását az erőműtervvel egyet nem értő ellenzék kezdeményezte.