Új föld-levegő rakétát próbált ki Irán
A Forradalmi Gárda iráni elitalakulat bejelentette hétfőn, hogy sikerrel kipróbálta egy új, közép-hatótávolságú föld-levegő rakétát, amely 50 kilométeres távolságból is képes megsemmisíteni egy ellenséges repülőgépet.
A Raadnak elnevezett légvédelmi rendszer részeként hadrendbe állított Taer-2 nevű rakétát Iránban gyártják, és "fejlettebb", mint a Buk nevű orosz rakéta - tette hozzá a gárda közleményéhez a FARS sajtóügynökség. A rakétát egy teheráni katonai díszszemlén mutatták be pénteken.
Ali Fadavi tengernagy, a Forradalmi Gárda tengerészgyalogságának parancsnoka beszámolt arról, hogy a rakétát kipróbálták vasárnap egy haditengerészeti gyakorlaton. Négy rakétával támadtak meg egy hadihajó méretű célpontot, és az 50 másodperc alatt elsüllyedt.
"Olyan rakétarendszereink vannak, amelyek lefedik a Perzsa-öböl teljes partvidékét és a (térségbeli) amerikai támaszpontokat" - mondta. Hozzátette, hogy a Forradalmi Gárda a következő hat hónapban több nagy haditengerészeti gyakorlatot tart a Hormuzi-szorosban, amelyen keresztül szállítják át a világ kitermelt kőolajának egyharmadát.
Amir Ali Hadzsizade dandártábornok, a Forradalmi Gárda légierejének parancsnoka pedig elmondta, hogy Iránnak van egy úgy manőverező robotrepülőgépe, a Sahed 129, amelynek hatósugara 2000 kilométer.
"Képes bomba és rakéta célba juttatására, valamint arra, hogy 24 órán át megszakítás nélkül a levegőben legyen" - idézte a Fars a tábornokot.
Irán az utóbbi hetekben - párhuzamosan azzal, hogy nő a háborús feszültség közte és Izrael között - megsokszorozta katonai erejének demonstrálását.