Václav Klaus: Európa kezd visszatérni a szocializmushoz
A kommunista rendszer bukása utáni reményteljes változásokat követően ma Európa és az egész Nyugat kezd visszatérni a szocializmushoz és az állam által irányított társadalomhoz - jelentette ki Václav Klaus cseh köztársasági elnök pénteken Prágában, amikor megnyitotta a Mont Pelerin Társaság konferenciáját.
A svájci székhelyű Mont Pelerin Társaság a II. világháború után alakult meg, s legfőbb céljának a politikai liberalizmus és a piacgazdaság általános elveinek védelmét és terjesztését tekinti.
Klaus úgy vélte, a liberális demokráciát és a piacgazdaságot napjainkban elsősorban a hagyományos értékek kiveszése, a politikusok populizmusa, valamint a bíróságok, a civil szervezetek és a média növekvő ereje veszélyezteti.
"Számomra, egy olyan ember számára, aki a kommunizmus bukása után aktívan kivette részét a radikális politikai és gazdasági változások előkészítéséből és megszervezéséből, a mai világ csalódás. Sokkal inkább szocialista és az állam által irányított társadalomban élünk, mint azt akkoriban elképzeltük" - hangsúlyozta a cseh államfő.
Felszólította a nyugati államok jelenlegi viszonyainak bírálóit, hogy az eddiginél erőteljesebben emeljék fel a hangjukat, és "aktívan" küzdjenek a szabadságért. "Nem számoltam azzal, hogy a kapitalizmus, a szabad piac és a minimális állam eszméinek védelme végül is ilyen gyenge lesz" - mondta Klaus.
A nemzetközi konferencia részvevői a Prágai Vár egyik legpatinásabb termében, a Spanyol teremben üléseznek, amelyet az elnöki hivatal bocsátott rendelkezésükre. Helyi megfigyelők szerint Klaus ezzel jelképesen is kifejezésre akarta juttatni azt, hogy teljes mértékben egyetért a társaság eszméivel.