Hazatért ugyan a Szíriában túszul ejtett három magyar exrendőr, nyilvánosság elé is álltak, de azt sem tudjuk, hol voltak, minek, és miként szabadultak. A TEK segít a titkolózásban is. Megpróbáltuk megkeresni egyiküket, de egy becsapott ajtó volt a válasz.
Augusztus 13-án délelőtt a szíriai főváros, Damaszkusz külvárosában a szabad szír hadsereg nevű ellenálló szervezet harcosai megállítottak egy gépkocsit, majd annak utasait - három magyar és három szír állampolgárt - elrabolták. A három 40 év körüli magyar férfiről később kiderült, hogy mindhárman rendőrök voltak korábban, különböző szakmai területen teljesítettek szolgálatot. Aktív rendőrként egyikőjük például kutyakiképzéssel foglalkozott. A rendelkezésre álló adatok alapján 2005-ben, 2007-ben és 2008-ban hagyták el a szervezetet. A velük lévő szíriai férfiaknak is volt magyar kötődésük, ketten közülük hivatalosan is Magyarországon éltek, egyikük pedig korábban 10 évig tartózkodott itt.
Április végén ugyancsak Szíriában ismeretlen fegyveresek elhurcoltak két magyar állampolgárságú férfit. Hajdu János, a TEK vezetője róluk augusztus közepén azt nyilatkozta, "szinte már az erőnk végén járunk ebben az ügyben, mert azt gondolom, ember ennél többet már nem tud tenni, mint amit mi megteszünk" a társszervekkel együtt.
Az áprilisban elhurcolt magyarokról azóta sem tudni semmit, az augusztus közepén elraboltak viszont augusztus 25-én kiszabadultak. Hajdu János éppen egy kerekasztal-beszélgetés közben kapta telefonon a kiszabadítás hírét a Tranzit fesztiválon, ahol azt közölte, hogy a túszokat kiszabadították, mindhárman jó állapotban és biztonságban vannak, hamarosan a TEK "fennhatósága alá kerülnek", és akár pár órán belül elindulhatnak Magyarország felé, de még rengeteg szervezési tevékenységre van szükség. Megjegyezte továbbá, hogy a körülmények meglehetősen kaotikusak voltak.
"Kutyákkal foglalkozik" |
A hvg.hu kedden megkereste az egyik Szíriában elrabolt, majd kiszabadított volt rendőrt, aki kutyaiskolát működtet Pilisvörösváron. A férfi az iskola honlapja szerint 1992-től nyolc évig az ORFK-n volt kutyavezető-képző szakoktató. A környékbeliek gyorsan útba igazították munkatársunkat, többen is tudták, hogy a férfi "kutyákkal foglalkozik", de egyéb nem jutott eszükbe róla. A városszéli utcában álló kertes háznál egy nő nyitott ajtót, de mikor megtudta, hogy újságíróként keressük a kutyakiképzőt, csak annyit mondott: "rossz helyen járnak", és becsapta a kiskaput. Korábban többször is hiába hívtuk a kutyaiskola honlapján megadott telefonszámokat, azokat nem vette fel senki. |
Aznap a közmédia más forrásból is beszámolt az eseményről. Marosi Antalnak, a Magyar Rádió tudósítójának egy szíriai férfi azt mondta, hogy a felkelők fogságába esett magyarok egy éjszakai tűzharcot kihasználva menekültek el, és azóta már kormányerők vigyáznak rájuk.
Óramű pontossággal találtak egy telefont
Augusztus 27-én reggel a Magyar Nemzet írt a túszok kiszabadulásáról. Cikkük szerint a magyarokkal lévő egyik szíriai férfi, Ibrahim Hasszán részletesen előadta megmenekülésük történetét. Ő állítólag még szombaton beszélt Skype-on újságírókkal, akiknek azt mondta, hogy szerinte elrablóik nem kormányellenes lázadók voltak, hanem a jelenlegi szíriai káoszban egyre-másra felbukkanó fundamentalista csoportok egyikéhez tartozhatnak.
Beszámolója szerint a túszok észrevették, hogy az utóbbi napokban csökkent az emberrablók figyelme, egyre ritkábban ellenőrizték őket, majd eltűntek. Végül ki tudtak szabadulni a pincéből, és találtak egy mobiltelefont, amellyel az egyik szír férfi a családját hívta. A közelben harcoló kormányhadsereg katonái ezt a hívást mérhették be, s ekkor már célzottan keresték a túszokat.
Ugyanaznap Hajdu János a Magyar Rádió reggeli műsorában óramű pontossággal végrehajtott akcióról beszélt. "Egy közel két hétig tartó és egy óraműpontossággal végrehajtott műveletnek a végén vagyunk, amikor is azt mondhatjuk, a fogvatartásból a foglyokat sikerült úgy kiszabadítanunk, hogy nem kellett értük pénzt fizetni, nem sérültek", és hétfőn vagy legkésőbb kedden meg is érkezhetnek Magyarországra - részletezte a TEK főigazgatója a 180 perc című műsorban. Egyben hozzátette, hogy a kiszabadítás nem fegyverrel, hanem tárgyalásos úton történt.
Hétfőn haza is érkeztek a túszok, ez alkalommal újabb sajtótájékoztatóra került sor, ahol megszólalt a három exrendőr egyike is. A TEK főigazgatója köszönetet mondott munkatársainak az elvégzett munkáért, a partnerszolgálatoknak - amelyeket nem nevezhetett meg - és a Külügyminisztériumnak. Megjegyezte, egy kiszabadítás nem mindig jelenti azt, hogy "kommandósok ugrálnak", ugyanis az lehetséges fizetéssel, tárgyalásos úton vagy erőszakkal. Jelen esetben ez tárgyalásos úton történt. Takács Szabolcs Ferenc, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a sajtótájékoztatón azt mondta: Magyarország damaszkuszi nagykövetségének munkatársai jelen voltak a magyarok kiszabadulásakor, és aktívan részt vettek abban is, hogy Libanonon keresztül hazatérjenek.
A sajtótájékoztatón Bodnár Zsolt, a TEK főigazgató-helyettese egy sajtóközleményről is említést tett, melyet még szombaton kaptak a magyar hatóságok a szabad hadsereg nevű felkelő szervezet damaszkuszi szárnyától. Ebben Bodnár szerint azt írták, hogy "augusztus 13-án egy ellenálló katonai egység katonai akció során a környéken elfogott egy a rezsimhez tartozó speciális egységet. A későbbiekben kiderült, hogy közülük három szakértő magyar állampolgár". "Figyelembe vettük, hogy az említettek tevékenysége miatt önöknek nincs felelőssége, figyelembe vettük az önök jó szándékait ebben a tekintetben, és egyben kötelességüket polgáraik iránt. Emiatt a foglyokat méltósággal kezeltük az önök első kapcsolatfelvétele óta".
Martonyi sajnálja
A magyar állam érdekelt szervei a kezdetektől hangsúlyozták, hogy semmilyen kapcsolatban nem álltak a Szíriában elfogott exzsarukkal. Eközben már kiszabadulásuk előtt felvetődött, hogy nehezen hihető a történet, miszerint a három férfi és szír társaik valóban kutyakiképzési ügyben utaztak volna Szíriába. Takács Szabolcs Ferenc a hazaérkezés utáni sajtótájékoztatón, az ott jelen lévő exrendőrök előtt még azt is kijelentette, hogy jelenlétükkel, különös tekintettel itthoni múltjukra veszélyeztették Magyarország megítélését a szíriai helyzetben. A helyettes államtitkár azt mondta: vizsgálni kell, hogy az ott-tartózkodásuk, az ottani tevékenységük körülményei ellentétesek-e valamilyen jogszabállyal.
A három férfi tagadja, hogy Szíriába bármilyen, a szakmájukkal összefüggő, hivatalos okból mentek volna. Egyikük szerint baráti meghívásnak eleget téve látogattak Damaszkuszba, melybe még egy városnézés is belefért. A harcoló felek közül pedig egyikhez sincs közük. Az Index szerint a sajtótájékoztató közben Hajdu János odasúgta a férfinak, hogy ne mondjon túl sok dolgot, mert akkor nem tudnak belekötni.
Martonyi János az Inforádióban sajnálatát fejezte ki, amiért a három magyar a Külügyminisztérium felhívása ellenére Szíriába ment, és hangsúlyozta, a tárca nem tudott odautazásukról. Elmondta, ki kell vizsgálni, hogy a három magyar szíriai tevékenysége nem ütközött-e törvénybe, nem sértette-e az ország érdekeit. Tájékoztatása szerint a vizsgálatot azonban nem a Külügyminisztérium, hanem "az illetékes szervek" folytatják majd le. Martonyi szerint köszönetet kell mondani a szír ellenzéknek, amiért "talán annak ellenére, hogy ezek az emberek a másik oldalon folytattak szakértői tevékenységet", lehetővé tette a kiszabadulásukat.