A Véleményvezér hétfői cikkében a Breivik-ügy kapcsán a büntetőpolitikával kapcsolatos nézőpontokat vizsgálja.
Anders Breivik 21 év börtönt kapott 77 ember meggyilkolásáért Norvégiában, amiért a cikk szerzője szerint az USA-ban halálbüntetést, Európában életfogytiglanit kapott volna. Norvégiában azonban tudatosan „puhány” módon ítélkeznek, mert nem hisznek a súlyos büntetések nevelő célzatú hatásában. Másfelől pedig a céljuk, hogy az elítélt visszaintegrálható legyen a társadalomba.
„És sok tekintetben úgy is tűnik, a norvég modell valóban működik: százezer lakosra mindössze 61 börtönlakó jut, a visszaesők aránya pedig mindössze 20%. Ezzel szemben a nagyon fejlett nyugati országokban is 80-120-an vannak börtönben 100 ezer lakosra vetítve (Magyarországon 165-en), az USA-ban pedig több mint 750-en. A visszaesők aránya pedig az említett nyugat-európai országokban is több, mint 30%, az USA-ban pedig minden második börtönviselt ismételten elkövet bűncselekményt.” -írja a Véleményvezér.
Ezek alapján felmerülhet, hogy a Norvég modell lenne a követendő példa, de a Véleményvezér szerint nem feltétlenül válna működőképessé. Norvégia egyedi abból a szempontból, hogy gazdag ország, de mégis izoláltabb az unión belül és a társadalmi különbségek szinte nem is léteznek. Ennek ellenére több bűncselekményt követnek el, mint 20 éve. Az engedékenyebb büntetés elvileg kevesebb visszaesőt eredményez, de bűncselekményből másfélszer többet, mint Magyarországon. A teljes cikket itt olvashatják el.