2012. augusztus. 23. 18:35 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 23. 18:34 Világ

Futószalagon végezhetik ki a halálraítélteket Gambiában

Szeptember közepéig az összes halálraítéltet kivégezhetik Gambiában – legalább is erre készül az afrikai ország elnöke. Yahya Jammeh a hét elején az állami televízióban jelentette be tervét, amely ellen máris tiltakoznak jogvédők.

Az Afrika nyugati részén található Gambiában meglehetősen szigorúan büntetik a bűncselekményeket: a gyilkosok és az árulók az életükkel fizetnek, de emberjogi csoportok szerint 2010 óta azt is kivégezhetik, akinél 250 grammnál több kokaint vagy heroint találnak. Azt ugyanakkor nem tudni, utóbbi rendelkezés érvényben van-e még.

Yahya Jammeh tévébeszédében azt állította, hogy valamennyi halálraítélt súlyos bűnt követett el, és emiatt a jog teljes erejével sújtanak le rájuk. Arról azonban nincs hír, miért akarják ilyen gyorsan kivégezni a siralomházak lakóit.

A terv ellen máris tiltakozott a francia kormány, az Amnesty International (AI) és más jogvédő szervezetek. Az AI afrikai szárnyának vezetője szerint óriás visszalépést jelentene az emberi jogok területén, ha egymás után végeznék ki a halálraítélteket, és biztosan sérülne a tisztességes eljáráshoz való alapjog is. Audrey Gaughran emlékeztetett, hogy a halálbüntetés jól ismert eszköz egyes helyeken az ellenzékkel szemben.

Egyelőre bizonytalan, hány embert akarnak heteken belül kivégezni Gambiában. Jogvédők szerint tavaly év végéig 44 ember került halálsorra az országban, köztük két nő – olvasható a cnn.com-on.

Gambia korábban brit gyarmat volt, az országban 1,3 millió ember él. Jammeh elnök 1994-ben katonai puccsal került hatalomra, majd két évvel később elnökké választották, és azóta is ő nyeri papíron a választásokat, hírek szerint csalással, ellenzéket pedig sosem tűrt meg maga mellett.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.