Kikezelték a magyar huszárok lovát Svédországban
Fájdalomcsillapítót és gyulladáscsökkentőt kapott a korábban állatkínzással gyanúsított két várpalotai huszár Kőrös nevű hucul lova Svédországban; a nyolcezer kilométeres utazás nincs veszélyben - mondta az MTI érdeklődésére telefonon a huszárok egyike.
Csepin Péter, a várpalotai Bakonyi Poroszkálók Hagyományőrző és Sport Egyesület vezetője arról számolt be, hogy négy lovuk közelébe ugyan továbbra sem mehetnek, de a lovarda tulajdonosától úgy értesültek, hogy hétfőn egy újabb svéd állatorvos alaposan megvizsgálta az állatokat, állapotukkal elégedett volt, Kőrösnek fájdalomcsillapítót és gyulladásgátlót adott. Szakvéleményét megküldi a főállatorvosnak, aki döntést hoz arról, hogy a magyar lovak folytathatják-e útjukat.
Csepin Péter megjegyezte: több mint egy hete álltak meg pihenni az amali lovardában a beszűrődött lábú Kőrös miatt. Miután egy állatvédő feljelentést tett ellenük állatkínzás miatt, a lovakat meg is nézte egy állatorvos, kezelést azonban tegnapig nem kapott Kőrös.
A hagyományőrző huszárok kibékültek a kényszerpihenővel, mivel Svédországban hatalmas esőzések voltak. Ahogy Csepin Péter fogalmazott: "nem bánjuk, hogy fedél van a fejünk fölött, ha egy hetet állnunk kell, az csak előnyünkre válik". Hangsúlyozta: a nyolcezer kilométeresre tervezett utat folytatják, küldetésüket pedig nem érzik veszélyben, hiszen kényszerpihenőkkel a tervezéskor is számoltak. Hozzátette: nem tudják, a főállatorvos mikor adja ki szakvéleményét, a helyi magyar közösségek viszont megkeresték a magyar utazókat és segítségüket ajánlották.
Csepin Péter társával, Bakó Sándorral április 7-én indult Várpalotáról az Északi portya elnevezésű útra, eddig háromezer kilométert tettek meg hagyományos huszár viseletben. Finnország-Észtország-Lettország-Litvánia- Lengyelország-Kelet-Szlovákia-Kelet-Magyarország érintésével november végén, december elején érkeznek Várpalotára.
Útjuk céljának Csepin Péter azt nevezte, hogy felelevenítsék a magyar huszár- és lovas hagyományokat, népszerűsítsék a lovas sportot, a tartalékos katonai szolgálatot, valamint jó hírét vigyék az országnak.
A magyar huszárokat Amal városában állatkínzás miatt vették őrizetbe, majd július 3-án szabadon bocsátották őket.