2012. július. 08. 09:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 08. 09:08 Világ

Az Amerika-közi Emberi Jogi Bizottságnál próbálják elérni Tóásók elengedését

A bolíviai úgynevezett terrorista összeesküvési ügyben megvádolt Tóásó Előd ügyvédje az Amerika-közi Emberi Jogi Bizottsághoz fordult felülvizsgálati kérelemmel, hogy elérje védence és a horvát-bolíviai Mario Tadic szabadon bocsátását a La Paz-i San Pedro-börtönből. Már több mint három éve tartják fogva ugyanis őket, ami sérti az előzetes letartóztatásban lévők maximális fogva tartási idejét szabályozó bolíviai törvényeket.

Gianni Prado a Los Tiempos című bolíviai lap honlapjának szombati tudósítása szerint arról tájékoztatta a sajtót, hogy kérvényt adott be a bizottsághoz, és ebben kéri a 2009-ben kezdődött ügy felülvizsgálatát.

A védőügyvéd emlékeztetett, hogy a latin-amerikai ország törvényei szerint egy büntetőjogi eljárás nem húzódhat három évnél tovább, nem is szólva az előzetes letartóztatás idejéről. "Az előzmények alapján majdnem teljesen biztos vagyok abban, hogy az Amerika-közi Emberi Jogi Bizottság befogadja ügyünket, és azt visszautalja a bírósághoz, majd a terroristaügyben megszüntetik az eljárást" - mondta Prado a sajtónak nyilatkozva.

Bolíviai elit kommandósok 2009. április 16-án a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz városban lőtték le a bolíviai-magyar-horvát állampolgár Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. Letartóztatták a magyar-román állampolgár Tóásó Elődöt és a horvát-bolíviai állampolgár Mario Tadicot.

A terrorista összeesküvési ügy érdemi szakaszának tárgyalását július 23-ra halasztotta május végén az illetékes La Paz-i ítélőtábla elnöke. A vád alá helyezett 39 személy többségének egészségi állapotát szem előtt tartva egyúttal a tárgyalás helyszínének megváltoztatásáról is döntöttek, a következő meghallgatás a bolíviai főváros helyett Santa Cruzban lesz.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?