Jövő csütörtökön Brüsszelben találkozik Victor Ponta román miniszterelnökkel José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke, hogy megvitassák a legutóbbi romániai politikai fejleményeket.
Ezt az európai uniós végrehajtó testület pénteken jelentette be közleményben. Ponta eddig be nem jelentett brüsszeli látogatásának egyéb célja nem ismert. Barroso pénteken telefonon már beszélt a kormányfővel, és kifejezte a bizottság aggodalmait - derül ki a közleményből. Eszerint a brüsszeli testület elsősorban azon lépések miatt aggódik, amelyek "korlátozni tűnnek olyan független intézmények tényleges hatáskörét, mint az alkotmánybíróság".
"A jogállamiság, a demokratikus ellenőrzési és kiegyensúlyozási lehetőségek, valamint az igazságszolgáltatás függetlensége az európai demokrácia sarokkövei, és nélkülözhetetlenek az Európai Unión belüli kölcsönös bizalomhoz" - áll a közleményben, amely hozzáteszi, hogy "a kormánypolitikának és a politikai lépéseknek ezeket az elveket és értékeket tiszteletben kell tartaniuk".
A bizottság megerősítette azt is, hogy az igazságügyi reform és a korrupcióellenes fellépés haladását a mostani fejleményektől függetlenül is vizsgálja, és hamarosan jelentést ad ki az elmúlt öt évben e területeken végzett román munka értékelésével.
Mint Olivier Bally szóvivő elmondta, a jelentést a bizottság még ebben a hónapban közzéteszi. A közlemény megjegyezte: a legutóbbi fejlemények kockáztathatják az évek alatt elért haladást. A brüsszeli közlés szerint a bizottság továbbra is folyamatosan értékeli a helyzetet, és a miniszterelnöki látogatástól függetlenül alacsonyabb szinteken is folyik a kapcsolattartás a végrehajtó testület és a román kormány között.
Ponta pénteken maga is közölte: a jövő héten Brüsszelbe utazik, ahol arról akarja tájékoztatni az Európai Bizottságot és az Európai Parlamentet, hogy Románia "visszafordíthatatlanul elkötelezett" a jogállamiság és az igazságszolgáltatás függetlensége mellett.
"Több ízben beszéltem már európai partnereinkkel: aggodalmaik és kérdéseik legitimek, és a kormány kötelessége minden szükséges biztosítékot megadni arra vonatkozóan, hogy Románia jogállam és az is marad, amely betartja az alkotmányosság európai szabványait" - szögezte le Ponta.
Az Európai Parlament plenáris ülésén a hét elején vita alakult ki a képviselőcsoportok között arról, hogy sürgősen napirendre kell-e venni a román helyzetet. A legnagyobb frakció, a kereszténydemokrata-konzervatív Európai Néppárt a sürgős tárgyalás mellett kardoskodott, a többi nagy képviselőcsoport, köztük a román kormányt alkotó pártok képviselőit is soraikban tudó szocialista és liberális frakció azonban nem járult hozzá ehhez.
Az Európai Bizottság mindeddig kivárt a helyzet kommentálásával, aggodalmának egyetlen érdemi jele Viviane Reding igazságügyi biztos egymondatos Twitter-bejegyzése volt, amelyben "a román alkotmánybíróság függetlensége elleni támadásokra" hívta fel a figyelmet.