2012. július. 05. 22:08 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 05. 21:49 Világ

Egyre több műanyag szemét úszkál Csendes-óceán vizében

Rekordméreteket öltött a Csendes-óceán északkeleti térségének műanyag-szennyezettsége – erre figyelmeztetnek friss tanulmányukban a Brit Columbia-i Egyetem kutatóinak.

A Marine Pollution Bulletin című folyóirat internetes kiadványában megjelent tanulmány készítői az északi sirályhojszák gyomortartalmát vizsgálták. A madár leginkább Kanada és az Egyesült Államok nyugati partvidékén él.

Ezek a madarak kizárólag a vízen kutatnak táplálék után és az elfogyasztott műanyagdarabokat hosszú ideig "megőrzik", így kiváló fokmérői a tengeri szennyezettségnek. A kutatók 67 északi sirályhojsza gyomortartalmát elemezték 2009 és 2010 között.

Az eredmények szerint a madarak 92,5 százaléka átlagosan 36,8 darab, vagyis 0,385 grammnyi műanyagot fogyasztott el a vizsgált időszakban. Az állatok egyikének gyomrában pedig nem kevesebb, mint 454 műanyagdarabkára bukkantak a szakemberek.

A vizsgált sirályhojszák műanyagfogyasztásának mértéke az eddig feljegyzett legmagasabb értékek közé tartozik a világon. A Csendes-óceán északi részén végzett korábbi kutatásokkal összevetve a mostani eredmények egyértelmű növekedést mutatnak a madarak műanyagfogyasztásának mértékében az elmúlt negyven évre visszamenőleg.

Az egyre súlyosbodó helyzet kezelése és a tengeri ökológia védelme érdekében a tanulmány készítői a műanyagszennyezés mértékének nyomon követését, valamint a tengeri hulladék csökkentésére irányuló stratégiák éves ellenőrzésének bevezetését javasolják.

Hirdetés
Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Tiszai Balázs 2025. április. 10. 09:30

Még a végén Trump intézi el Orbánnak a keleti nyitást

Kezdeti szakaszában van még az amerikai elnök új vámháborúja, de lehet, hogy az végül közelebb hozza egymáshoz az utóbbi időben szintén paprikás hangulatban egymásnak üzengető és egymást vámolgató Európai Uniót és Kínát. De egyelőre az is benne van a pakliban, hogy az ázsiai nagyhatalom közös gondolkodás helyett egyszerűen Európára önti az Amerikából kiszorulóban lévő termékeit, megfojtva a kontinens termelőit.