2012. július. 03. 17:09 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 03. 17:17 Világ

AI: rendszeresek a rendőri túlkapások a görög tüntetéseken

Rendszerint aránytalanul nagy erőt alkalmaznak a görög rendőrök az utcai megmozdulások résztvevőivel szemben, ráadásul mindezt többnyire büntetlenül teszik – állítja kedden közzétett jelentésében az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet.

A görög fővárosban bemutatott tanulmány szerint a megszorító intézkedések ellen tavaly és idén szervezett tüntetéseken - az érintettek beszámolói szerint - brutálisan léptek fel a hatóságok. Egyebek mellett különféle vegyi anyagokat, valamint hang- és fénygránátokat vetettek be a tüntetők ellen, megsértve ezzel a nemzetközi normákat. A demonstrációkon őrizetbe vett személyek ráadásul nem fordulhattak orvoshoz és ügyvédhez sem - olvasható a jelentésben.

A londoni székhelyű emberi jogi szervezet ezenkívül sérelmezi a kisebbséghez tartozókkal, illetve más sebezhető társadalmi csoportokkal, így a menedékkérőkkel, bevándorlókkal vagy romákkal szemben elkövetett hatósági visszaéléseket is. Az AI jelentésében rámutat, hogy a görög hatóságok egyedi esetekként számolnak be ezekről a rendszeresen ismétlődő jogsértésekről. A nemzetközi szervezet szerint a rendőrség büntetlenségének hátterében elsősorban a "rendszerben rejlő problémák" állnak, különösen, ami az emberi jogok sárba tiprásának kivizsgálását és büntetését illeti.

Az AI tanulmányában többek között az egyik görög újságírót, Manolisz Küpreoszt említi példaként, aki tavaly a rendőrség fellépése nyomán teljesen elvesztette hallását, így búcsút mondhatott karrierjének is. Egy évvel az eset után a férfi még mindig nem részesült semmiféle kártalanításban, és az AI szerint a legtöbb áldozatnak erre egyáltalán nincs is esélye.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.