A román demokrácia próbája, hogy miként kezelik Victor Ponta miniszterelnök plágiumügyét - vélekedett szerdai kommentárjában a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap.
A Szégyentelenül című írásban a szerző, Karl-Peter Schwarz kifejtette: a politikusok plágiumbotrányainak szokásos forgatókönyve szerint először a tagadás, aztán a bocsánatkérés, és végül a távozás következik. Ponta egyelőre tagad, bocsánatkérésről pedig hallani sem akar, és korántsem biztos, hogy az eset ugyanúgy lemondással végződik, mint Karl-Theodor zu Guttenberg volt német védelmi miniszter vagy Schmitt Pál korábbi magyar államfő plágiumügye, mert "a román társadalmat szétrágja a korrupció".
A "nepotizmus és a politikai baráti szívességek" gyakorlata az egyetemekre is jellemző, ezért "lehet majd találni embereket", akik segítenek Pontának tisztára mosnia magát. A miniszterelnök majd "honorálja" a segítséget - vélte a FAZ Romániával is foglalkozó tudósítója.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/06c3d14d-c0f7-461a-8991-82ae36fc70e3.jpg)
A plágiumügy a romániai jogállamiság és demokrácia próbája - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy az EU folyton "csak Magyarországra mered, mintha megigézték volna", pedig "legfőbb ideje", hogy szemügyre vegye a romániai folyamatokat is.
A szociáldemokraták nacionalista szárnya által támogatott Ponta pályájáról, hatalomra jutásának történetéről korábbi cikkünkben részletesebben is olvashat..
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)