Világ MTI/Reuters 2012. május. 20. 08:53

Csatahajóból múzeum - tiszta Amerika

Az olyan csatahajókat, mint amilyen az USS Iowa, már rég kivonták a forgalomból vagy valamely 20. század közepén zajló háborúban réges-rég elsüllyedtek. Az utolsó bölény, amely a 2. világháborúban Japán kapitulációjának a szemtanúja is volt, júliustól túristalátványosságként lép egy másik korba.

Múzeumként működik tovább Los Angeles egyik kikötőjében az amerikai haditengerészet USS Iowa nevű legendás csatahajója, amely hat évtizednyi szolgálati ideje alatt harcolt a Csendes-óceánon, túlélt egy pusztító robbanást, és nem utolsó sorban Franklin D. Roosevelt egykori amerikai elnök is ennek a hajónak a fedélzetén utazott az 1943-es teheráni konferenciára.

A 270 méteres acélszörnyeteg lesz az Egyesült Államok nyugati partvidékének egyetlen csatahajóból kialakított múzeuma. "Ma már nem szolgálnak ehhez hasonló hajók a világ egyetlen aktív hadiflottájában sem. Az ilyen kaliberű óriások már elsüllyedtek, kiselejtezték őket, vagy jó ideje múzeumként működnek. A Iowa az utolsó a csatahajók sorában, amely végső otthonra lel" - mondta Robert Kent, az illetékes Pacific Battleship Center elnöke.

Útban a dicsőségek csarnoka felé

A hajó 1943-ban állt hadrendbe. Franklin D. Roosevelt egykori amerikai elnök ugyanebben az évben utazott fedélzetén az Atlanti-óceánon keresztül a teheráni konferenciára, ahol Winston Churchillel és Joszif Sztálinnal megtárgyalták a második háború folytatásának és a konszolidációs időszaknak a legfőbb kérdéseit. Az USS Iowát később átvezényelték a Csendes-óceánra. Számos hadműveletben vett részt. Jelen volt Japán 1945-ös kapitulációjánál a Tokiói-öbölben, az 1950-ben kezdődött koreai háborúban pedig az észak-koreai állásokat lőtte. 1989-ben Puerto Rico partjainál a hajó egyik lövegtornya belső robbanás következtében megsemmisült: a legénység 47 tagja veszítette életét a balesetben.

A hajót 1990-ben tartalékállományba helyezték és egy Rhode Island-i hajózási központban tartották, mielőtt a Panama-csatornán keresztül egy észak-kaliforniai kikötőbe vontatták, ahol hétmillió dolláros (1,6 milliárd forintnak megfelelő összegű) helyreállításon esett át. Az egykor óránkénti 64 kilométeres sebességre is képes csatahajó a tervek szerint vasárnap hagyja el eddigi állomáshelyét és május 24-én fog megérkezni Los Angeles partjaihoz. 

 A július 7-én megnyíló múzeum az üzemeltetők reményei szerint különleges látványosság lesz, amit évente akár félmillióan is megnézhetnek majd.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?