2012. május. 17. 20:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 17. 20:51 Világ

Szlovén bíróság büntette meg a volt horvát elnököt

Egy szlovén bíróság kétezer eurós pénzbírságra ítélte csütörtökön Stjepan Mesic volt horvát elnököt, mert évekkel ezelőtt sértő megjegyzést tett Josko Joras szlovén aktivistára, aki magánháborút vívott a horvát hatóságokkal a két ország határvitájában.

Koper város bírósága Joras jó hírének megsértésére hivatkozva rótta ki a bírságot, amelynek összege jócskán elmarad a felperes aktivista által követelt 31 ezer eurótól. Joras telke és háza a Pirani-öbölbe torkolló Dragonja folyó bal partján, olyan területen áll, amelyet mindkét ország a magáénak tekint.

Joras, aki Szlovéniához tartozó területnek tartja birtokát, éveken át magánháborút folytatott a horvát hatóságokkal, a szlovén sajtó pedig "határharcosként" emlegeti őt. Joras 2004-ben lezárta a háza mellett a horvát-szlovén határhoz vezető utat. Mesic akkoriban tűrhetetlennek mondta, hogy bárki egy másik állam területének minősítse a földjét, a szlovén aktivistát pedig "mások szolgálatában álló bohócnak" nevezte.

Joras egy ízben a horvát határátkelőt megkerülő magánutat épített telke és a Dragonja folyó  hídja között, de a horvát határőrség beton virágládákkal eltorlaszolta ezt az utat. Az aktivista éhségsztrájkkal próbálta elérni, hogy a horvát hatóságok eltávolítsák a virágládákat.

A határvita miatt fellángolt indulatokat 2008-ban a szlovén és a horvát kormányfő a térségben tett közös látogatással próbálta meg lecsillapítani.

Mesic tanácsadója közölte, hogy a volt elnök értesült a koperi bíróság ítéletéről, de az Emberi Jogok Európai Bíróságánál fellebbez ellene.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.