Világ MTI 2012. május. 03. 16:07

Románia is bojkottálja a jaltai csúcsot Timosenko miatt

Románia is csatlakozik a többi uniós ország által képviselt állásponthoz a Timosenko-ügyben és csak nagyköveti szinten képviselteti magát a közép-európai államfők május 11-12-i jaltai csúcstalálkozóján - jelentette be Traian Basescu csütörtökön a román rádiónak adott interjújában.

"Az európai uniós kollégákkal fogunk szolidaritást vállalni és nem teszünk eleget a jaltai csúcstalálkozóra szóló meghívásnak. A nagykövetünk azonban ott lesz. Számunkra Ukrajna fontos ország és az is világos, hogy nem avatkozhatunk be egy másik állam igazságszolgáltatásába" - mondta Basescu.

Traian Basescu
AP

A román elnök ugyanakkor azt mondta, hogy a futballt nem kell átpolitizálni. Basescu kifejtette: bár a román válogatott nem jutott ki az Európa-bajnokságra, az ukrajnai labdarúgó-mérkőzések bojkottja a hidegháborús időszakra emlékezteti, amikor az olimpiát bojkottálták politikai okok miatt - márpedig szerinte ez helytelen.

A román rádió műsorában Traian Basescu együtt vett részt a romániai hivatalos látogatáson tartózkodó Nicolae Timofti moldovai államfővel. A Timosenko-ügyet firtató riporteri kérdésre Timofti azt mondta, a részletek ismeretének hiányában nem mondhat véleményt, és bármilyen államfői szintű megszólalást az ukrán fél úgy értelmezhet, hogy a Moldovai Köztársaság beavatkozik az ország belügyeibe. Mindazonáltal kifejezte meggyőződését, hogy Ukrajnában is működnek azok az intézmények, amelyek lehetővé teszik, hogy egy állampolgár bebizonyíthassa igazát és megvédhesse jogait, amennyiben ártatlan.

Több európai ország vezetői a jaltai csúcstalálkozó és a labdarúgó Európa-bajnokság ukrajnai mérkőzéseinek bojkottálásával tiltakoznak Julija Timosenko volt kormányfő bebörtönzése miatt.

Orbán Viktor a Népszabadság információi szerint még nem döntött arról, részt vesz-e a labdarúgó Európa-bajnokság bármelyik rendezvényén.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.