Felbolydult a világ a sikertelen rakétakísérlet hírére
Visszafogottságra int India, Kína és Oroszország, miután pénteken sikertelen rakétakísérletet hajtott végre Phenjan. Szöul szerint Észak-Korea hadserege fokozta éberségét.
Észak-Korea, amely a nemzetközi tiltakozások ellenére pénteken (sikertelen) rakétakísérletet hajtott végre, emelte fegyveres erőinek riadókészültségi szintjét - közölte a dél-koreai nemzetvédelmi miniszter. "Észak-Korea (hadserege) fokozta éberségét" - jelentette ki hivatalának tájékoztatása szerin Kim Kvan Dzsin a parlament védelmi bizottságban, de az nem derült ki szavaiból, hogy a phenjani döntés a rakétaindítás előtt vagy utána született-e. A jól felszerelt észak-koreai néphadsereg állománya mintegy 1,2 millió fő, az ország összlakossága körülbelül 24,5 milliós.
A miniszter találkozott pénteken James D. Thurman tábornokkal, a Dél-Koreában állomásozó amerikai erők parancsnokával és Sung Kimmel, az Egyesült Államok szöuli nagykövetével, s "megfelelő szankciókra" kérte őket az északi rakétakísérlet után - mondta a minisztérium egyik szóvivője.
A szöuli parlament védelmi bizottsága olyan határozatot fogadott el, amely "erélyes" választ követel minden újabb észak-koreai "provokációra". A dokumentum szerint Északnak "haladéktalanul fel kell függesztenie a tömegpusztító fegyverek és nagy hatótávolságú hordozóeszközök fejlesztését". Észak- és Dél-Korea csak fegyverszünetet kötött az 1950-1953-as koreai háború végén, békeszerződést nem.
Kína nyugalomra és önuralomra intett a hír után. Peking reméli, hogy a felek nem tesznek semmi olyat, amivel megsértenék a Koreai-félsziget békéjét és stabilitását. Liu Vej-min (Liu Weimin) külügyi szóvivő szokásos sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva közölte, Kínát nem értesítették előzetesen a műhold fellövésének pontos időpontjáról.
Liu aláhúzta, "a jelenlegi körülmények között a nemzetközi közösség szavainak és tetteinek a Koreai-félsziget és Északkelet-Ázsia békéjének és stabilitásának a fenntartását kell szolgálnia. Ez minden fél közös érdeke." Hozzátette, Peking egyidejű kapcsolatot tart Phenjannal, Moszkvával, Washingtonnal, Szöullal és Tokióval és ennek folytatását reméli.
India, Kína és Oroszország külügyminiszterei felelősségteljes magatartásra és visszafogottságra szólítottak fel. Szergej Lavrov a kollégái - Szomanahalli Mallaiah Krisna indiai és Jang Csie-cse (Yang Jiechi) kínai miniszter - társaságában tartott sajtóértekezleten hangoztatta: meg vannak győződve, hogy ezekre a kihívásokra csak politikai-diplomáciai eszközökkel szabad válaszolni. A politikus szólt arról, hogy összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését, amely majd reagál a történtekre. Lavrov azonban sietett hangsúlyozni, hogy haszontalan minden további szankció Észak-Koreával szemben.
A hivatalos észak-koreai hírügynökség, a KCNA - a szöuli, a tokiói és a washingtoni megerősítést követően - röviden közölte a kudarc tényét és azt, hogy tudósok, valamint műszaki szakemberek, szakértők kutatják az okokat