2012. április. 11. 10:17 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 11. 10:02 Világ

Liberálisokkal küzdenek a konzervatívok a dél-koreai választásokon

Parlamenti választás kezdődött szerdán Dél-Koreában, ahol a kormányzó konzervatívok a nagyrészt fiatalokból álló liberálisokkal küzdenek meg a képviselői helyekért. A decemberi elnökválasztás főpróbájának tekintett voksolás szorosnak ígérkezik, az eredmény a részvételi arányon múlhat.

A dél-koreai választópolgárok 300 tagú új Nemzetgyűlést választanak négy évre. A voksolás jelentőségét növeli, hogy vélhetően befolyásolja majd a decemberi elnökválasztást, amelyen Ri Mjong Bak konzervatív elnök utódjáról döntenek; az államfő mandátuma öt évre szól, és nem választható újra. Húsz éve először fordul elő, hogy a két nagy választást ugyanabban az évben kell megrendezni.

A közvélemény-kutatások a konzervatívok és a baloldali pártok fej-fej melletti küzdelmét vetítették előre. Sok elemző felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy ezek a felmérések nem vették figyelembe a 40 év alattiak véleményét, ezért a liberális ellenzék meglepetésszerű győzelmet arathat.

A baloldali politikusok részvételre buzdították a választókat, a nagy arányú részvétel hagyományosan nekik kedvez ugyanis. A legutóbbi, 2008-as parlamenti választáson a jogosultak 46,1 százaléka vett részt. Az alacsonyabb részvétel a konzervatívok malmára hajthatja a vizet.

A parlamenti választás eredménye a közeljövőben nem lesz hatással Dél-Korea bel- és külpolitikájára, tekintve, hogy Ri Mjong Bak elnök kitölti a jövő év elején lejáró mandátumát, a valódi irányítás pedig az államfő kezében van. Egy ellenzéki többségű parlament azonban megnehezítené Ri Mjong Bak elnökségének utolsó hónapjait.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.