2012. április. 05. 17:28 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 05. 17:25 Világ

Litvánia fővárosa a legveszélyesebb, Budapest Párizzsal együtt a középmezőnyben

A litván főváros, Vilnius az Európai Unió legveszélyesebb fővárosa, míg Budapest a "huszonhetek" rangsorában a középmezőnyben foglal helyet egy uniós statisztika szerint.

Az EU statisztikai hatósága, az Eurostat az egyes fővárosok veszélyességét az elmúlt években elkövetett gyilkosságok alapján vizsgálta. A felmérés a 2007 és 2009 közötti időszakra vonatkozott, és a 100 ezer lakosra jutó gyilkosságok számát vette alapul. 

A csütörtökön ismertté vált adatok szerint a szóban forgó időszakban a legtöbb gyilkosságot, illetve emberölést átlagban Vilniusban követték el. Vilniust az észt főváros, Tallinn követte, míg a harmadik helyen - általános meglepetésre - Luxembourg végzett. A luxemburgi fővárost a holland és a belga főváros követte, majd Prága, Pozsony és Berlin következett a sorban. Budapest a középmezőnybe került, szinte holtversenyben Párizzsal. 

A statisztika azt mutatja, hogy az említett időszakban az unió legbiztonságosabb fővárosa Valletta volt. A máltai fővárosban ugyanis a jelentés szerint egyetlen gyilkosság sem fordult elő. 

Az egyes tagországok biztonságának vonatkozásában ugyanakkor a fővárosokétól kissé eltérő a kép. Bár a sort - akárcsak a fővárosok esetében - Litvánia és Észtország vezette, utánuk Finnország, Bulgária és Románia következett. Magyarországnak a 13-ik hely jutott, míg a statisztika szerint Ausztria az unió legbiztonságosabb országa. A 2007 és 2009 közötti időszakot vizsgáló felmérés márciusban készült, a hírügynökségek azonban azt csak most hozták nyilvánosságra.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?