2012. március. 20. 20:22 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 20. 20:15 Világ

Tüntetőkre lövő rendőröket mentettek fel Egyiptomban

Egy év felfüggesztett börtönre ítélt egy egyiptomi bíróság kedden tizenegy rendőrt, akik ellen az volt a vád, hogy a tavaly megbuktatott elnök elleni felkeléskor 22 tüntetőt megöltek és 44 másikat megsebesítettek.

Kairóban fokozott biztonsági intézkedések mellett tartották a tárgyalást. Szabri Hamid bíró három másik rendőrt felmentett. A megölt tiltakozók hozzátartozói elutasították az ítéletet és bosszút esküdtek. "Halál a gyilkosokra!" – skandálták.

A bíró az ítélet indoklásakor közölte: a vádlottak jogos önvédelem keretében jártak el, amikor a rendőrőrsre kövekkel és Molotov-koktéllal támadó tömeggel szemben védekeztek, de a fenyegetéshez viszonyítva túlzott erőt alkalmaztak.

Emberjogi aktivisták szerint a 18 napos felkelés alatt meghalt több száz tiltakozó haláláért felelősnek tartott rendőrök ügyében szisztematikusan enyhe ítéleteket hoznak, illetve felmentik őket. A kedden elítélt tizenegy rendőr közül a felfüggesztett büntetés miatt senki sem kerül börtönbe.

A MENA hivatalos hírügynökség által ismertetett ítélet szerint a kairói Hadajek el-Kubah negyedben lévő rendőrőrs előtt valóban tiltakozók voltak, de később "egy félrevezetett kisebbség" szivárgott be a tömegbe, és megtámadta a rendőröket. A halálesetek 2011. január 28-án, a felkelés legvéresebb napján történtek. Ugyanazon a napon több ezer fogoly szökött meg országszerte a börtönökből és több rendőrőrsöt kiraboltak. A támadók tűzfegyverekkel és lövedékekkel távoztak.

Szabri szerint a rendőrőrs nem tudott segítséget kérni, mert az egész városban káosz uralkodott, és gyávaság lett volna, ha megadják magukat a támadóknak. Az önvédelem jogos volt, de a rendőrök aránytalanul keményen léptek fel – tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.