Világ MTI 2012. március. 08. 07:39

Nem mindenki megy el a bukott német elnök pompás búcsúztatójára

Heves bírálatok és sorozatos lemondások árnyékolják be a három héttel ezelőtt korrupció gyanúja miatt lemondásra kényszerült német államfő csütörtöki hivatalos búcsúztatóját.

Az 52 éves szövetségi elnök zenés, fáklyás katonai búcsúztatójára az esti órákban kerül sor, és azon jelen lesz Angela Merkel kancellár, valamint kormányának több tagja. Az előzetes hírek szerint nem vesznek részt a rendezvényen ugyanakkor Wulff életben lévő elődei, így Walter Scheel, Richard von Weizsäcker, Roman Herzog és Horst Köhler korábbi elnökök, és távol marad a katonai parádétól az utódjelölt, Joachim Gauck is.

Értesülések szerint a meghívó ellenére lemondták a búcsúztatón való részvételüket az alkotmánybíróság vezetői, valamint a német parlament, a Bundestag elnökhelyettesei, köztük az ellenzéki szociáldemokrata Wolfgang Thierse, valamint a zöldpárti Katrin-Göring-Eckardt. A Bild című napilap úgy értesült: a Wulff lemondását megelőző, illetve kísérő kínos korrupciógyanús botrányok miatt több mint 160 meghívott vendég jelezte, hogy nem vesz részt a ceremónián. Az ellenzéki pártok vezetői már korábban jelezték, hogy bojkottálják a rendezvényt.

Merkel kancellár részvételét a kormányszóvivő, Steffen Seibert magától értetődőnek nevezte. A szóvivő hangsúlyozta, hogy mindez a legfelsőbb állami hivatal iránti tisztelet jele. Beszédet ugyanakkor a kancellár nem mond.

AP / dapd, Timur Emek

Wulff február közepén mondott le, miután a hannoveri ügyészség korrupció gyanúja miatt mentelmi joga felfüggesztését kérte a törvényhozástól. Közben mind többen bírálják a volt elnököt, amiért jelezte, hogy lemondása ellenére igényt tart az élete végéig folyósítandó, tetemes tiszteletdíjra és több más kiváltságra.

Hirdetés
hvg360 Szentgyörgyi Rita 2025. február. 24. 20:00

Mácsai Pál: Aki az ő ideológiájukat propagálja, annak jut pénz, aki szuverén, pláne aki beszól, annak nem

Nem tartja elképzelhetőnek, hogy a Tisza Párt rendezvényén szavaljon, más közügyekben viszont szívesen kiáll Mácsai Pál színész–rendező, aki önszántából köszön le hamarosan az Örkény Színház ügyvezetői posztjáról. Miért van szüksége a váltásra, és mi volt az eddigi legnagyobb határátlépése? Miben áll szerinte a NER és a többi rendszer „primitíven egyszerű” támogatási logikája? Mit szól egykori mestere, Kerényi Imre „pitypangos” kultúrkomisszárkodásához? HVG-portré.