A cseh kormánnyal akarnak tárgyalni a szudétanémetek
Bernd Posselt, a második világháború után Csehszlovákiából kitelepített szudétanémetek bajtársi szövetségének szóvivője felszólította Guido Westerwelle német külügyminisztert, hogy keddi prágai látogatásán szorgalmazza a szudétanémetek és a cseh kormány közti közvetlen párbeszéd elindítását.
A prágai közszolgálati televízió német forrásokra hivatkozva hétfő este közölte: Posselt egyben arra is felszólította a német kormányt, hogy minden Prágával való tárgyalás előtt egyeztessen a szudétanémetek képviselőivel. Posselt szerint Berlin példát vehetne Horst Seehofer bajor miniszterelnöktől: "Ő egyetlen lépést sem tesz anélkül, hogy ne venné figyelembe a szudétanémeteket. Szeretnénk, ha ezt tenné a külügyminisztérium is" - mondta.
Westerwelle keddi csehországi látogatását Posselt üdvözölte. "Minél gyakoribbak a találkozások, annál jobb lesz a szomszédsági kapcsolat. Minél jobb a szomszédsági kapcsolat, annál jobb a szudétanémeteknek" - hangsúlyozta Posselt.
A német diplomácia vezetője abból az alkalomból látogat Prágába, hogy húsz éve írták alá a jószomszédsági szerződést Csehszlovákia és Németország között, s idén volt 15 éve, hogy megszületett a cseh-német megbékélési nyilatkozat. Ez a dokumentum minőségi változást hozott a cseh-német politikai viszonyban, amelyet ma mindkét ország vezetése történelmi mércével mérve is a legjobbnak tart.
A cseh-német megbékélési nyilatkozatot 1997. január 21-én írta alá Prágában Václav Klaus cseh miniszterelnök és Helmuth Kohl német kancellár, illetve a két ország akkori külügyminisztere, Josef Zieleniec és Klaus Kinkel.
A nyilatkozat célja az volt, hogy a cseh-német kapcsolatokat a jövő felé fordítsa. Németország a dokumentumban egyebek között elismerte felelősségét a náci bűncselekményekért, és sajnálkozását fejezte ki a cseheknek okozott szenvedésekért. Csehország ugyanakkor sajnálatát fejezte ki azokért a jogtalanságokért, amelyeket a szudétanémetek kitelepítésével okozott ártatlan embereknek.