Visszavertek egy nigériai kalóztámadást
Pár nap leforgása alatt már a második alkalommal intéztek támadást kalózok Nigéria partjainál; ezúttal egy tanker volt a célpont, az akció azonban kudarcba fulladt - adta hírül csütörtökön a hajózás biztonságát felügyelő Nemzetközi Tengerészeti Hivatal (IMB).
A tengeri rablók szerdán egy nigériai tulajdonban lévő kőolajszállító tartályhajóra nyitottak tüzet Port Harcourt kikötőjétől mintegy 80 tengeri mérföldre a Guineai-öbölben - közölte Noel Choong, az IMB kalózkodást figyelő központjának vezetője. A Kuala Lumpur-i iroda irányítója tudatta, hogy a hajónak sikerült megmenekülnie a kalózok elől. A hét elején egy Port Harcourtnál horgonyzó teherhajó elleni támadás már nem végződött ilyen szerencsésen: a kalózok kirabolták a személyzetet és elhurcolták annak két tagját.
Choong aggasztónak nevezte a nyugat-afrikai térségben tapasztalható fejleményeket. Mint mondta, idén egyedül Nigéria partjainál nyolc, kalózkodással összefüggő esetet regisztráltak, és valószínűleg ennél még több incidens is történt, mivel nem minden támadásról érkezik hivatalos jelentés.
B. Lynn Pascoe, az ENSZ főtitkár-helyettese a hét elején azt javasolta az Atlanti-óceán részét képező, kőolajban gazdag Guineai-öböl mentén található afrikai országoknak, hogy mielőbb dolgozzanak ki átfogó stratégiát a régió gazdaságának is súlyos károkat okozó kalózkodás ellen. Néhány nyugat-afrikai ország, elsősorban Nigéria, Ghána, Benin és Szenegál tesz ugyan lépéseket a környező vizek biztonságának szavatolására, de szakértők szerint legfeljebb 100 tengeri mérföldes körzet felügyeletére elegendő kapacitással rendelkeznek.
Augusztusban a brit biztosítókat tömörítő Lloyd's Market Association Nigériát, a szomszédos Benint és a környező vizeket ugyanabba a kockázati kategóriába sorolta, mint a kelet-afrikai, polgárháború tépázta Szomáliát, ahol a belpolitikai bizonytalanság különösen kedvez a kalózkodásnak.