2012. február. 26. 15:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 26. 22:28 Világ

Kitakart adatok kerültek az osztrák parlamenti vizsgálóbizottság elé

Tiltakoztak az osztrák parlamenti pártok egy vizsgálóbizottság által kért akta részbeni titkosítása miatt, egy ellenzéki képviselő vasárnap egyenesen a vizsgálat szabotálásával vádolta a pénzügyminisztériumot.

Peter Pilz, a Zöldek politikusa sajtótájékoztatóján azzal vádolta a minisztériumot vezető Osztrák Néppártot (ÖVP), hogy saját politikusait próbálja védeni a szöveg egy részének kitakarásával.

Előző nap valamennyi parlamenti párt, köztük az ÖVP is nehezményezte, hogy az úgynevezett Telekom Austria-üggyel kapcsolatban bekért akták között egyet, Alfons Mensdorff-Pouilly aktáját úgy adták át a bizottságnak, hogy abban bizonyos sorokat fekete tintával áthúztak. A tárca szerint ennek adatvédelemi oka volt. 

A vita a Profil című hetilap szombati cikke nyomán pattant ki. A lap beszámolt arról, hogy a kért adóügyi iratoknak csak egy részét bocsátották a bizottság rendelkezésére, és az átadott iratok egy részét is feketével kihúzták. A cikk szerint hiányoznak a Telekomnál egykor tanácsadóként szereplő Mensdorff-Pouilly burgenlandi, luisingi kastélyának és erdészetének részletes kiadási és bevételi adatai, és a - közelebbről nem megnevezett - magyarországi érdekeltségeiből származó bevételek és kiadások is. A frakciók vezetői emlékeztettek arra, hogy közös megállapodásuk szerint korábbi bizottságokkal ellentétben ezúttal nem fogadnak el "feketített" aktákat.

A pénzügyminisztérium az osztrák sajtó érdeklődésére közölte, hogy az iratokat az illetékes, kismartoni (Eisenstadt) adóhatóság állította össze. A szóvivő szerint a hatóság azt az utasítást kapta, hogy csak a vizsgálat szempontjából érdekes adatokat adja át, ezen belül önállóan jártak el a tisztviselők. Mint mondta, a kitakart szövegrészeknél a magánjellegű adatokat nem lehetett elválasztani azoktól, amelyek a bizottság számára is érdekesek lehetnek. Pilz ezzel szemben úgy vélekedett, hogy a tárca az adóügyi tisztviselőkre akarja áthárítani a felelősséget.

Stefan Petzner, a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) ellenzéki párt politikusa szerint az akta különösen fontos a vizsgálatban. Petzner annak a gyanújának adott hangot, hogy a lobbista burgenlandi birtokán rendezett vadászatok korrupciós ügyletek megkötéséhez szolgáltatták a helyszínt. A Telekom-ügyben a szociáldemokratáktól a BZÖ-ig mindegyik párt gyanúba keveredett már. A sajtó mások mellett Mensdorffot is összefüggésbe hozta a Telekomnál vélt visszásságokkal. A lobbista - Maria Rauch-Kallat volt ÖVP-s miniszter férje - ellen Ausztriában jelenleg is nyomozás folyik azzal a vadászrepülő-beszerzéssel kapcsolatban, amelyről a 2000-es évek felében határozott az ÖVP vezette akkori kormány. 

A különböző korrupció-gyanús ügyeket vizsgáló parlamenti bizottság az év elején kezdte meg a működését. A testület mandátuma számos, az elmúlt években napvilágra került korrupciógyanús ügyre kiterjed. A botrányokban időközben gyakorlatilag valamennyi parlamenti párt érintetté vált. Politológusok szerint mindez a közvéleménynek a politikával szembeni bizalmára is rányomta a bélyegét. A szakértők ezért fontosnak tartják, hogy a bizottság működése eredményes legyen és hogy a pártok egyetértsenek a korrupció-ellenes törvények szigorításában.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.