2012. február. 06. 12:29 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 06. 12:59 Világ

Mínusz 40 fok körüli hőmérsékleteket mértek Csehországban

Az idei tél leghidegebb éjszakáját tudja maga mögött Csehország. Az ország 178 mérési pontja közül 93-ban mutattak ki rekordértékű hideget - közölte a cseh meteorológiai intézet hétfőn.

A legnagyobb hideg a cseh-osztrák-német határon fekvő Sumava-hegységben volt. Kvilda településen hétfő reggel mínusz 39,4 fokot mutatott a hőmérő. Petr Dvorák, a meteorológiai intézet szóvivője szerint mínusz harminc Celsius fok alatti hőmérsékletet hétfő reggel további 6-8 helyen mértek. A "legmelegebb" időjárás a cseh-lengyel határ észak morvaországi szakaszán fekvő Beszkidekben volt. A hegységben lévő mérőállomás csak mínusz 13,4 Celsius fokot regisztrált. Prágában hétfőn kora reggel mínusz 19-20 fokot mértek.

A múltban Csehországban a legnagyobb hideget 1929-ben, az osztrák határhoz közeli Ceské Budejovicében mérték, amikor a hőmérő higanyszála mínusz 42,2 Celsius fokra süllyedt - mondta Dvorák. Csehország leghidegebb pontjának a Kvilda települést tartják. Dvorák szerint 1929-ben a Kvildán még nem volt meteorológiai állomás. Számításai szerint akkor ott mínusz 50 Celsius fok lehetett.

Meteorológiai előrejelzések szerint a rendkívüli hideg idő még mintegy két hétig tart, s nem kizárt, hogy február közepén az éjjeli hőmérséklet még tovább süllyedhet. "Számos helyen éjjel akár mínusz 40 Celsius fok is előfordulhat" - mondta Dvorák.

A rendkívüli fagyok komoly gondokat okoznak a a közlekedésben, sok helyen megrepedeztek a vasúti sínek, illetve befagyott a gázolaj az autókban. Nagy problémák vannak országszerte a hajléktalanokkal. Országos méretekben a kihűlés okozta halálesetek száma már több tucatra rúg. Prágában a múlt hét második felében egytucatnyian fagytak meg. Egy-két kivétellel hajléktalanokról van szó, akik többnyire ittas állapotban fagytak meg a rendkívüli hideg éjszakában.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?