Figyeli a német baloldalt a titkosszolgálat: vizsgálat lesz
Németországban a heves bírálatok hatására a belügyminiszter szerdán vizsgálatot rendelt el a volt keletnémet állampárt utódszervezetéből alakult Baloldal (Die Linke) parlamenti képviselőinek titkosszolgálati megfigyelése miatt.
Hans-Peter Friedrich a vasárnap kirobbant ügyben egészen szerdáig védelmezte az alkotmányvédelmi hivatalt (BfV), aztán végül engedett a nyomásnak és elrendelte a Baloldal képviselőivel kapcsolatban folytatott megfigyelési gyakorlat felülvizsgálatát. A belügyminiszter jelezte, hogy a hivatal csak a párt vezető testületeiben dolgozó politikusokkal foglalkozhat, közülük is csak azokkal, akik nyíltan vállalják a közösséget valamely, a Baloldal szervezeti keretén belül működő szélsőséges csoportosulással, mint például az úgynevezett Kommunista platform vagy a Marxista fórum.
A Der Spiegel című hírmagazin vasárnap megjelent számában azt írta, hogy a belső elhárítás funkcióját ellátó BfV a Baloldal 76 fős parlamenti frakciójából 27 képviselőt megfigyel. A lap azt is megírta, hogy a párttal 7 munkatárs foglalkozik az alkotmányvédelemnél, míg a szélsőjobboldali Német Nemzeti-demokrata Párttal (NPD) 10, pedig az NPD és a tavaly lelepleződött sorozatgyilkos neonáci terrorista sejt között személyi kapcsolat is kimutatható.
A hivatalt a Bundestag - a törvényhozás alsóháza - valamennyi ellenzéki frakciója bírálta, a legtöbben azt emelték ki, hogy az alkotmányvédelem a hidegháborús időket idéző elvek alapján választja ki a megfigyelés alanyait és aránytalanul alkalmazza eszközeit. Még a kisebbik koalíciós párt, a liberális is tűrhetetlennek nevezte az eljárást. A belügyminisztérium azt hangoztatta, hogy klasszikus titkosszolgálati eszközöket nem vetnek be, csupán nyilvánosan elérhető adatokat elemeznek, a Baloldal képviselőinek megfigyelése pedig indokolt és mindenben megfelel a jogi előírásoknak.