A német sajtó most is részletesen foglalkozik Magyarországgal az Európai Bizottság keddi döntése után, miszerint három ügyben is kötelezettségszegési eljárást indítanak az ország ellen.
A német sajtóban a Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív lap a Kötelezettségszegési eljárás Magyarország ellen című írásban számolt be a kifogásolt törvényekről. A demokrácia és a pénztárca körüli aggodalomról című írásban kiemelték, a kormányban nemcsak az uniós partnerek csalódtak, hanem - közvélemény-kutatások szerint - sok magyar is. Georg-Paul Hefty Felelősség című kommentárjában emelte ki, hogy Orbán Viktor felszólalása az EP-ben az intézmény felértékelődésével egyenlő, hiszen "a nemzeti parlament iránti kormányzati felelősség" ezzel a lépéssel az uniós "tagállamok európai felelősségévé válik".
A Die Welt című konzervatív lap Az EU eljárást indít Magyarország ellen címmel számolt be az EB döntéséről, idézve a német kormány emberi jogi megbízottját, aki aggodalmának adott hangot az igazságszolgáltatás függetlenségét és a véleménynyilvánítás szabadságát illetően. "A médiatörvényt át kell dolgozni" - jelentette ki.
A Financial Times Deutschland Európa bemelegít Magyarország ellen címmel számolt be a kötelezettségszegési eljárásokról, megjegyezve, egyes EP-képviselők keményebb intézkedést fontolgatnak. A Handelsblatt az EB nyomás alá helyezi a magyar kormányt címmel számolt be az EU-eljárásokról, amelyek célja, hogy "az erény útjára kényszerítsék Budapestet".
A Der Tagesspiegel című liberális lap az EB döntéseiről szóló beszámoló mellett kommentárt is közölt, amely szerint "a központi bank és az igazságszolgáltatás függetlenségének a megnyirbálásával szakadt el a cérna" a Bizottságnál. A Berliner Zeitung című baloldali lap az EB döntéseiről szóló cikk mellett Az EU megfékezheti Orbánt című kommentárban megállapította: a magyar parlamenti ellenzék "erőtlen, az ellenzék az utcákon pedig - még - gyenge", így csak az európai intézmények tudják a miniszterelnököt "a szabályok és jogi normák betartására kényszeríteni".
A Spiegel Online-nak Az európai kelet jobbra fordul című cikke szerint "az EU eljárást indít Budapest ellen, mert félti a demokráciát, pedig a baj sokkal nagyobb: Kelet-Európa többi részén is törnek előre a populisták és a nacionalisták".